Soru - Cevap (Bugünkü yazınız)

  •  A 
HÜ*** .*** 20.11.2020 12:49
Konu / Hisse Kodu: Bugünkü yazınız
Sayın hocam,
Az öncesi soruma verdiğiniz cevapta "detaylı okuduğunuzu da görmek memnunluk verdi." demişsiniz. Ben güne başlarken sizin yazınızı okumadan başladığımda eksiklik var gibi hissediyorum.

İleriye yönelik yazılarınız isminiz gibi aydınlık veriyor önümüze. Yazılarınızı okuyan çok kişi var emin olun. Elinize, emeğinize, bilginize sağlık.
Cevap 20.11.2020 18:19

Çok teşekkür ederim. size özel bir söz olarak demedim zaten. Yazı hatasını görmek yazıyı dikkatlice okumak demektir. Nihayetinde yapamıyorum işte bu da benim kusurum. Kısaca yaz geç. Ama olmuyor anlık yazdığım için parmaklar durmuyor. Konular o kadar iç içe ki zaten, birbirleri ile ilişkisini yazmadan geçemiyorum. Sonra faiz arttı ama Dolar neden düşmedi deniyor mesela! Aslında düşmedi mi? 8.58'de iken Faiz 400+ şeklinde artacak olursa BIST bankalar eşliğinde yeni rekorlar kırar, Dolar da çok hızlı şekilde 7.78 - 7.50 seviyesine hızlı şekilde iner uyarılarımı yapıyordum. 

Sonra ne oldu? TCMB başkanı ve hemen ardından Sayın Albayrak değişti. Hafta sonu banka yöneticileri ile toplanıp görüş alışverisi yapıldı. Her nedense hafta başladığında kurlar hızla düşerken banka hisselerini de almaya başladılar. Hem de aylardır çıkan yabancılar son 2 ya da 3 yılın haftalıkta en yoğun girişini 1 Milyar Dolar olarak yaptılar. Ne büyük tesadüf. Yani 19 Kasım faiz kararı gelmeden kur dediğim yere indi. Borsa da bankalarla rekorlar kırdı. Şimdi 19 Kasım gelince faiz artışı kurları sert düşürür bankaları da yükseltir deniyordu. Ee, hani kurlar düşmedi denebiliyor. Olur mu, 7.50 olan ne Dolar değil mi? %40-50 çıkan ne banka hisseleri değil mi? Sadece biz 19 Kasımda faiz artınca bu olur demişken, öncesinde bunlar oldu ama sonrasında faiz tam da dediğimiz gibi arttı. 

İşte tüm bunları izah etmek gerekiyor ki, gelişmeler doğru yorumlansın. Böyle olunca da çok uzun olabiliyor yazılarım. Ben bile sonra okurken seansa yakınsa sonraya bırakıyorum.

Geçen tiwitterda bir yazımı paylaştım. Detaylı yazmamın amacını hepiniz biliyorsunuz. Altına yazmış bir okuyucu; ya hocam çok sağolun ama çok uzun ben birşey de anlamıyorum. Siz bize şuradan sat, buradan al misali kısa yazsanız çok daha iyi olur:)) Buyurun, işte ben kendimi heder ediyorum herkese en detaylı şekilde her gelişmenin yansımalarını anlatayım diye. Gece yarısı paylaşım yapıyorum. Günde yaklaşık 4 saat uyku uyuyorum. Sonuç bu mesaj olunca üzülüyorum tabii.

Yani sizin özelinizde size birşey demedim. Detaylı okumanız memnun etti. Ama kabul ediyorum, ben de susmayı, kısa kesmeyi bilmeliyim. Yani bir teşekkür bile bu kadar uzun olursa hakikatan siz yanmışsınız. Ben ihtiyarlayınca hiç çekilmem:))

İyi akşamlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_