Soru - Cevap (Rüçhan, Ne yapmalıyım)

  •  A 
EM*** ÖR*** 19.11.2020 11:28
Konu / Hisse Kodu: Rüçhan, Ne yapmalıyım
Merhaba, KTMRR cielrden hisse aldım. Rüçhan hakkı olduğunu fark edemedim ve aldım tüm paramla soran parama hesapta görünmüyor ne yapmalıyım param gitti mi ne oldu anlamaım, araştırıyorum bişeyde yok bu şekil Lütfen yardımcı olun
Cevap 19.11.2020 13:49

Sanırım borsa ile son dönem yeni tanışan yatırımcılardan birisiniz. Muhtemelen de bankaların mobil uygulaması üzerinden işlem yapıyorsunuz. 

Maalesef son dönem benzer bilgi eksikliğinden kaynaklı ciddi mağduriyetler-hatalar hakkında çok sayıda mesaj alıyorum. 

Yani böyle bir işlemi nasıl yaparsınız diye sizi daha fazla üzmek istemem ama ne alıyorsunuz, neden alıyorsunuz bunları bilmeden borsada yatırım yapmak, yatırım olmaktan çok kumara dönüşüyor. 

Rüçhan hakkı kuponlarının süresi vardır. Bu süre içinde bedellisine katılmak istemediğiniz hisselerin rüçhan hakkını satmanız gerekir. Bu süreler genelde bedelliye katılma süresinden daha kısadır. Yani rüçhan aldınız ve sırası sonrasında sırası kapandı. Hemen aracılık yapan kurumla temasa geçip bedelli karşılığı tutarı yatırıp bedelli sermaye hakkına katılmanız gerekir. Bedelliye katılım süresi rüçhan sırasının kapanmasından daha uzun süre içerir. Eğer bedelli süresinde gerekli bedeli yatırmadıysanız, kurumunuz da sizi borçlandırıp bedelli hakkını kullandırmadıysa süre dolunca yapacak birşey kalmaz. Paranızı yakmış olursunuz.

Maalesef ilgili hissenin rüçhan sırası kapandıktan sonra bedelliye katılma süresi de galiba 4 KAsım'da dolmuş. Siz katılmadığınız için bu hakkınızı yakmışsınız. Umarım sizleri sarsmayacak bir tutardır..

Gerçekten bunları duymak çok üzücü oluyor. Bu nedenle borsa yatırımcılarına bankacılık işlemlerinizi bankalardan yapmayı tercih edebilirsiniz ama, borsa işlemlerinde aracı kurumları tercih edin diyorum. Çünkü gelen benzer mağduriyetlerde yeni yatırımcıların bilgi eksikliği nedeniyle bu tarz sorunlar yaşadıklarında sormak için bir müşteri temsilcisine ulaşamadıklarını duyuyorum. Aracı kurumlarda karşınızda bir temsilci çok daha kolay çıkar. Ayrıca, özellikle bedelli sermaye artışlarında lehinize olan hallerde, son kullanım tarihi dolmadan aranarak uyarılırsınız. Hatta avantajlı olduğunuz bedelli artışlarda genelde yatırımcılarını borçlandırıp bedelli hakkını kullandırdıklarını duyuyorum. Doğrusu yatırımcının muhakkak bilgilendirilmesi ama bu yapılamadı ise, yatırımcı lehine olan bedelli artışlara katılımın muhakkak sağlanmasıdır. 

Yapacağınız birşey yok maalesef. Normalde rüçhan sırası kapandığı gibi temasa geçip, bedelli parasını yatırıp bedelliyi kullanmak olmalıydı. Bunları yapmamışsınız ve artık yapacağınız birşey de kalmamış.

Kurumunuzun yetkilileri ile temasa geçip, neden konu hakkında uyarılmadığınızı sorgulayınız. Bu mesajınız üzerine öncesinden de yaptığım gibi, BIST yöneticilerini arayıp, benzer çok sayıda mağduriyet yaşanmaya devam ettiğini, kurumların benzer durumlarda yatırımcıları uyarmalarının mecburi olması ve mobil uygulamalarda yatırımcı hesabını açınca, ''rüçhan süreniz dolmak üzere, muhakkak temsilcinizle temasa geçin ya da ilgili bedeli hesabınızda hazır edin'' gibi otomatik uyarıların konmasının zorunla hale getirilmesinin doğru olacağını ilettim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_