Soru - Cevap (TCMB tarafından BIST Repo-Ters Repo Pazarı'nda yapılan fonlama)

  •  A 
HÜ*** .*** 30.10.2020 10:41
Konu / Hisse Kodu: TCMB tarafından BIST Repo-Ters Repo Pazarı'nda yapılan fonlama
Merkez Bankası, Borsa İstanbul repo piyasasında fonlama yapmayacak. TCMB tarafından BIST Repo-Ters Repo Pazarı'nda yapılan fonlama bugün sıfırlanacak.
Hocam bu habere şu yorum yapılmış: "TCMB BIST üzerinden %11.75 ile fonlamayı yapmayacağını açıkladı. Böylelikle herkese GLP'ye gönderecek. Ağırlıklı Fonlama Maliyetini hızlı bir şekilde artmış olacak. Kuru durdurmak adına ekonomiyi durdurmayı göze almaktır."
Siz ne düşünürsünüz.
Cevap 30.10.2020 11:38

Zaten bunların olacağını yazmıyor muyum? Yanlışta devam ediyorlar. % 10.25 politika faizinde ısrar edip, % 14.75 faize piyasayı zorlamak güveni daha da zedeliyor. Bu durumda kurların ne olduğunu ve faizlere de nasıl yansıdığını görüyorsunuz. Maalesef sonucu dediğiniz yere çıkar. Ama bunu direk yapmak daha doğru olur.

Fakat tamamen olumsuz açıdan bakmak da yanlış. Sonuçta ülkede tasarrufları DTHlarda olan  yaklaşık 220 Milyar Dolar birikim sahibi var. Aynı şekilde de yabancılar kur yükseldikçe çok ciddi alım gücü artışına sahip oldular. Biz ülke vatandaşı olarak sıkıntılı bir ekonomi içine girerken, faizlerin enflasyona yaklaşması yabancının kur riskini azaltır. DTH sahiplerinden ve yabancılardan dövizden TL'ye ve borsaya dönüşü başlatabilir. 

Ama bunun için de güven yine en önemli kriterdir. Maalesef politika faizlerinde düşükte ısrar, netice dediğimiz yere de gelse, güven vermeden yaşandığı için, baskıların olumsuz sürmesine neden oluyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_