Soru - Cevap (Dolar)

  •  A 
UM*** SA*** 28.10.2020 12:31
Konu / Hisse Kodu: Dolar
Aydın Abi vaziyet seni korkutmuyor mu?bi sabah 12 olmasın kalktığımızda?yabancı gelmediği vakit bist açısından da bi espirisi yok dolar artışının sanırım.
Cevap 28.10.2020 12:51

Doların olası bu seviyelerinin uyarısını 7.27 öncesinden itibaren yazılarımda, tv.bağlantılarımda ve destek-direnç tablomda devamlı paylaştım biliyorsunuz.

Benim korkum yok da üzüntüm var! Çünkü ülkeler batmaz. Ülkelerin vergi salma imkanları olduğu için, belki zaman zaman kötü yönetimler yüzünden ödeme sorunu içine düşerler. Ülke parası devaüle olur. Mecburen tasarruf dönemine girilir. Faiz ve vergiler artar. Çok hızlı kur artışları sürerse, vadesi gelen döviz cinsi borçlarınızı veremediğiniz takdirde 1988'de Rusya'nın yaptığı gibi moratoryum ve sonrasında da konsalidasyon ilan edersiniz. Belli bir süre sonrasında da borçlarınızı yine ödemeye başlarsınız.

Ama olan ne olur bu arada biliyor musunuz? İnsanlara ve kurumlara olur. Şirketler ve insanlar maalesef batar. Şirketler el değiştirir. Yabancılar kalan neyiniz kaldı ise onları da alırlar. Sonra da biz çok büyük ülkeyiz diye düşünürken aslında her şeyinizin yabancıların olduğunu görürsünüz. Zaten şu an bile bir saymaya kalkın bakalım bildiğiniz kaç marka yerli kalmış. 

Maalesef kötü yönetimlerin ülke ve insanlara faturasıdır bu. 

Sonrasında ise borsalardan tarihi rekorlar kırılır. Çünkü artan dövize sahip olanların alabileceği hisse adetleri çok daha arttığı için, alıma geçtiklerinde hisseler de uçmaya rekorlar kırmaya başlarlar. Burada sorun ne zaman alıma geçecekleridir. Bunu gelişmeler yazdığım risklerdeki belirsizlikler belirleyecektir.

Ama artık herkesin bilmesi gereken çok kötü yönetildiğimiz. Bu nedenle bunlara muhatap oluyoruz. Deve kuşu gibi kafamızı toprağa gömmeye devam ettikçe de bunun düzelmesini kimse beklemesin.

Umarım oyunun kıymetini artık tüm seçmenler anlar. Ama tüm bunlara rağmen muhalefet de yükselemiyorsa, demek ki ülkede değişim tüm siyasi zihniyet, kadrolar ve liderlerde olmalı. Olur mu? Ben olmalı diyorum. Olmazsa olanlar bunlar işte.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_