Soru - Cevap (iyi hisseler saydım ?)

  •  A 
SE*** KI*** 27.10.2020 12:47
Konu / Hisse Kodu: iyi hisseler saydım ?
Ben özbaldan, penguen, tukas, balat, eukyodan bahsetmiyorum size ,son 5 yılda gidenlerden bahsettim. Logo,alcatel,arena,fzimp,alcar bryat,ttrak,bfren ilk aklıma gelenler bende 1 şubat 2016 bryat vardı 30 du fiyatı bu sene kaçı görmüş 217 tl netaş aldığımda 19.5 falandı 2015 te janstsa 16.5 kızmakta çok haklıyım. Spek hisse param 10 milyon olacağını bilsem almam öyle yattırım tarzım yok. Güçlü şirketlerden örnek vermek istedim.
Cevap 27.10.2020 13:19

Tekrar ediyorum, neden o zaman taşıyorsunuz?

Logo, alctl, arena, fmızp, ttrak, jants bilançoları hep kar artışı yaşadı. Örnekler aynı değil. Saydıklarınız ciro ve kar artışı yaparlarken netas son bilanço hariç böyle bir tabloya sahip değildi. İhale haberleri de gelmedi. Peki o zaman diğerleri ile nasıl bire bir kıyaslıyorsunuz?

Aynı şekilde kar yapmış olup da yükseliş yaşamasaydı o zaman bu dediklerinizi anlardım. Hatta diyebilirim ki, son karına göre fiyatı primli bile diyebilirim. Eğer saydıklarınız gibi çok ciddi ciro ve kar artışı yapsın, o zaman görürsünüz hareketin devamını. Ama bunun için önce bakalım dokuz aylık bilançoda karını arttırmış mı göreceğiz.

Yani demem şu tekraren; spek hisseler değil de yukarıda saydıklarınız, ındes, arclk, deva, gibi hisselerde karlar devamlı büyüdü. O yüzden fiyatları böyle çıktı. Ama netas bunu son aya kadar yapamadığı için onlar gibi yükselişler yaşayamadı.

Bu saydıklarınızı da devamlı karı iyi olabilecek hisseler diye yazıp duruyorduk. Buna rağmen değiştirmeyip de, sonra aynı bilanço örneğini yaşamayan hisselerin fiyatlamalarda aynı davranmasını beklemek doğru değil diyorum.

Yoksa ben de buna rağmen beklentilerimden vaz geçmedim. Ama ben şunu diyorum, bu hisse bunu hak etmiyor. Muhakkak hakkını verecek bilançoları göreceğiz. Bu durum  da her an yaşanabilir diye düşündüğümden ısrar ediyorum. 

Ama yeterki götürmek istesinler, konya, kartn, egeen, karları birebir bu fiyatları gerektirdiği için böyle yükselmediler. Götürmek istediler götürüyorlar. Kar varken hisseler kendileri de gidebilir. Ama yokken, spekülatör desteği şart. Ya da manipülatör girip de ekstra aşırı fiyatlamaları yapabiliyor. Hissenin normal yatırımcısı bunu yapamıyor.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_