Soru - Cevap (hisseler nerelere gitti)

  •  A 
SE*** KI*** 06.10.2020 11:00
Konu / Hisse Kodu: hisseler nerelere gitti
2015 den bu yana bir çalışma yaptım pazar günü vallahi netaş çok ucuz ! 20 li fiyatlar gördü diye çok mutlu olduk ama ağlanacak halimize gülüyoruz seviniyoruz gibime geliyor ! Sektörde netaşın 2015 te yarı hatta 3/ 1 fiyatında olanlar ya netaşı geçtiler ya da yakalamak üzereler.Biz hala 20 üstünde kalabilecekmiyiz onun kavgasını yapıyoruz. Armada indes dgate arena kront alctel netaşın çok çok altında işlem görüyorlarmış 2015 te. 2012 söylemiyorum bile netaşın 10/1 fiyatındalar.
Cevap 06.10.2020 11:27

Kesinlikle ucuz olduğunu söyleyip duruyorum zaten. Ama kıyaslamalarınız yanlış. Bir türülü bu hatadan vaz geçmiyorsunuz! Pandemi nedeniyle bilgisayar ve program satışları patlamış durumda. Netas bilgisayar satmıyor ki. Cep tlf.nu da satmıyor. Alctl değil yani.

Ayrıca, bir seviyelere takılan hisseleri görüyorsunuz, uzun zaman dirençleri kıramıyorlar. Ama bir kırdıklarında bu sefer de durmayı bilmiyorlar. Netas için bu kritik seviye 26.75! Bunu görüp kırabilirse, o zaman belki benzer fiyatlamaları netas'da da göreceğiz. 

Ama şu an yaşananların bir kısmını mali izahı çok zor. Adel, yıllardır okullar açık, satış ve kaları çok iyiyken yerinde sayıyordu. Pandemiden okullar kapalı, kalem vs satışları dip yapmış durumda. Hisse ısrarla yükseliyor.

Kısacası bu dönem yeni gelen yatırımcıların çok olması nedeniyle de, özellikle halka açıklık oranı düşük hisselerde çok sert yükselişleri görüyoruz. Birbirleri ile kıyaslarken bu detayları gözden kaçırmayın. Saydığınız hisselerdeki karlara ve satışlara bakın, netas ile öyle kıyaslayın. Düz fiyata bakıp kıyaslamak doğru olmaz. Tüm şirketler bir birbiri ile paralel gelişme göstermezlerki. Hatta bazıları zaman içinde yok olup giderler.

Motorola, blacbery, nokia nerede şu an? Hatta Kodak, sony? Yani gelişmelere uyanlar için beklentiler devame debilir ama uymayanlar için aynı beklentiler doğru olmaz.

Önümüzdeki dönem 5G yatırımları hızlanacak. Netas bu süreç nedeniyle yine öne çıkmalı. Umarım öyle olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_