Soru - Cevap (kayıtlı sermaye arttırım tarihi)

  •  A 
MU*** ÇE*** 05.10.2020 17:24
Konu / Hisse Kodu: kayıtlı sermaye arttırım tarihi
aydın bey selamlar ; bir firma ileride belli bir tarihte spk tebligi uyarınca kayıtlı sermaye tavanın atırıcam derse o tarihte bedelli veya bedelsiz olarak mı artıracak veya ben yanlış mı anladım konu hakkında yardımınızı rica ederim
Cevap 05.10.2020 19:46

Şirketler bedelli ya da bedelsiz sermaye artışlarını kayıtlı sermaye sınırı içinde arttırabiliyorlar. Bu nedenle eğer şirketler ödenmiş sermayelerini kayıtlı sermayalerinin üzerinde arttırmayı planlıyorlarsa, öncesinde kayıtlı sermaye tavanını yükseltmek ve çıkarılmış sermaye tavanını kayıtlı sermaye tavanının üzerine çıkartmak zorundalardır. 

Örnekleyelim; 10 Milyon ödenmiş sermaye, 30 Milyon da kayııtlı sermaye olduğunu varsayalım. Ama günü gelince bedelli-bedelsiz 50 Milyon TL ödenmiş sermayeye çıkmak istiyorlarsa, öncesinde 30 Milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanını en az 50 Milyon TL.ye çıkartmaları gerekir. 

Ama bu işlemi yapmak ille de bedelli bedelsiz sermaye artışı yapmalarını gerektirmez. Yani kayıtlı sermaye tavanını yükseltebilir ama ödenmiş sermayesini hemen arttırmayabilir. Kayıtlıyı arttırınca kesin ödenmişi de hemen arttırması gerekir diye şart yok. Ama genelde öyle olur. 

Şirketler genelde ödenmiş sermayelerini bir kerede kayıtlı sermaye tavanlarına yükseltmeyebilirler. Bu işlemi birkaç sermaye artışında da yapabilirler. Yani kayıtlı sermaye tavanı artışına bakarak, ödenmiş sermaye de bı rakama kadar artar beklentisi doğru olmaz. Aynı örnekten gidersek, 10 Milyon ödenmiş varken kayıtlı 30 Milyon'dan 50 Milyon'a çıkmışsa, şirket daha sonraki sermaye artışı ile ödenmiş sermayesini 20 Milyon'a, daha sonraki yıllarda 35 Milyona, Daha sonrakinde de 50 Milyona üç sermaye artışı ile de yapabilir.  

Kısacası limit kayıtlı sermaye tavanıdır. O rakam bir kerede de olabilir, birkaç kezde de. Umarım izah edebilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_