Soru - Cevap (Dolaşımdaki paylar)

  •  A 
EM*** SA*** 02.10.2020 12:15
Konu / Hisse Kodu: Dolaşımdaki paylar
fiili dolaşım oranı %5'in altında olan şirketlere, yüzde 5'in üstüne çıkarmaları için 01/01/2021 tarihine kadar süre verildiği belirtildi. Buna göre fiili dolaşım oranını yüzde 5'in üstüne çıkarmayan şirketlerin payları bu tarihten itibaren Piyasa Öncesi İşlem Platformu'na alınacak.şirketler fiili dolaşımı arttırmak ister mi, bunun hisse fiyatlarına etkisi ne olur yoksa alt pazarda işlem görmeye devam mı eder. Alternatifşeri neler olabilir aydınlatırsanız çok sevinirim.tşkler
Cevap 02.10.2020 13:29

Şirketlerin tercihi önemlidir. Şirket alt pazarda işlem görmekten rahatsız olmazsa o pazarda devam eder. Fiyata etkisi de görecelidir. Eğer zaten hisseler patron tarafından toplanmışsa, alt pazara düşmesi patron istemediği takdirde fiyatın düşmesine neden olmaz. Satışa geleni de alırlar olur biter. 

Ama normalde kısıtlanan kurallarla işlem yapılan pazarlardaki hisselerde bulunan normal yatırımcılar bunu istemez ve satıp çıkmak isteyebilirler. Bu durum satış baskısı yaratan bir gelişmedir. Lakin dediğim gibi ilgili hissenin dolaşımdaki adetleri çok az olduğu için hisseler yine de düşmeyebilirler. 

Şirket patronları normal pazarda işlem görmeyi bir prestij nedeni görürlerse, SPK alt pazarlardaki hisselerin banka kredilerinde teminat olamayacağı kuralı getirirse, bu takdirde dolaşımdaki adeti arttırmak tercih edilebilir. Dolaşımdaki adetlerin artması fiyat üzerinde baskı nedenidir. Ama bu oranlar yine de çok düşük kalacağı için yeterli baskı oluşmayabilir. Yani dolaşıma çıkarılan hisseleri de bir şekilde şirketler ve patronlar yine kendileri farklı hesaplarla alabilirler.

Bence düzenleme % 5 altında kalan hisseyi belli bir süre sonra borsa kotasyonundan çıkartam şeklinde yapılmalı. Ayrıca Dolaşımdaki hisse payları % 30-40 oranının altında olamaz diye kural getirilmeli. Böylece sunu fiyat oluşturmanın önüne geçilebilir.

Kısacası Pazar değişiklikleri hisse fiyatı üzerinde bire bir kesin şu yönde ya da bu yönde etki yapar denecek gelişmeler değildir. Dolaşım adetleri daha etkilidir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_