Soru - Cevap (Faiz Artışı)

  •  A 
AH*** İH*** 24.09.2020 14:18
Konu / Hisse Kodu: Faiz Artışı
Aydı Bey Merhaba, Faiz Artışı Konusunda Düşünceleriniz Alabilirmiyim?
Cevap 24.09.2020 14:45

Beklenti yazımda var zaten. Olması gereken en az 200 baz puanlık bir faiz artışı yapılmasıydı. Ama baskı nedeniyle yine yapmaz diyordum. TCMB'nın bu kararı olması gereken bir karar olmuştur. Şimdi önümüzde diğer çekincem Yunanistan ile Akdeniz gerili kaldı. Bu konu şu an faizlerden de önemli. Eğer uzlaşma çıkmazsa, gerilimin boyutu önem kazanacak. AB ekonomimizi etkileyecek bir yaptırım kararı alacak olursa olumsuz etkileri olacaktır. Bunun ötesinde gerilim esnasında iki ülke çatışma noktasına yeniden gelebilir. Bu ise süreci ne olacağı belli olmayacak çok tehlikeli bir dönemi başlatabilir.

Kısacası yapılan faiz artışı doğru ama geç alınmış bir karar olduğu için, olumlu etkisi bu ortamda sınırlı kalacaktır. Peki madem zorunlu kalınca bu artış yapılacaktı. O zaman neden Dolar'ın 7.70 olduğunu görmeyi bekledik? Şimdi bu rakam görüldüğü için faiz artışı iki ay öncesindeki kurları bize göstermeyecektir. Yani kurlardaki seviye maalesef çok düşmeyebilir. Geç alınan kararların etkileri zamanında aldığınız kararlar kadar olamaz. 

Şimdi bu faiz artışı olması gerekendi ama, bu kredi faizlerini de her alanda yukarı çekmiş olacak. İnşaat kredileri de artınca bakalım konut talebi nasıl etkilenecek. Vadesi gelen konut kredilerini gelir artışları ile değil de yeni kredilerle ödemek zorunda kalırsak, o zaman bu ödemelerin bir kısmı yapılamayacaktır. 

Tek başına etkisi sınırlı. Umarım devamında Akdeniz gerilimi de biter ve yeni rezerv artışları ile yabancı fon girişlerini yeniden başlatabiliriz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_