Soru - Cevap (Emeklilik fonları ve logo)

  •  A 
İL*** MA*** 18.09.2020 16:51
Konu / Hisse Kodu: Emeklilik fonları ve logo
Emeklilik fonlarının takasta ağırlıkta olması kısa-orta vadede hareket için olumlu bir gösterge midir? Daha öncesinde isdmr gibi hisselerde bu fonları ağırlıkta görmüştüm ama hisse hareketlenmemişti. Mesela aylık takasta %90 emeklilik fonu varken oluşan hareketle %90 citi ağırlıklı olan hareket çok farklı oluyor. Ya da yanılıyor muyum?
Logo da bu durum var mesela, aylıkta %94 emeklilik fonu almış takası teknikte de ufak fincan kulp var indikatörler de olumlu.Orta vadeli mi bakmak gerek?.
Cevap 18.09.2020 17:21

Evet teknik doğru. Emeklilik fonu da almaya devam ediyor. Tek risk 97.00'li seviye gördüğü en yüksek seviye. Oraya yaklaştıkça kar satışı çıkar mı önemli. Ama 97.00 de geçilecek olursa o zaman hisse daha ekstra hedeflere yönelebilir. 94.00 üzerindeki fincan-kulpun ilk hedefi 98 olur. Bu olursa 97.00 direnci kırılmış olur. O zaman en az 7.00 TL de bu nedenle teknik tepki olabilir.

Emeklilik fonlarının alıma başladığı ya da devam ettiği fiyatlar alıma uygun olur. Ama bazen alımları bitiyor ve fiyat sert bir yükseliş yaptığında satışa geçebiliyorlar. Bunu da takip etmek gerekir. Çıktıklarını görünce çıkmaz doğru olur.(bu yorum genel içindi)

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_