Soru - Cevap (spor)

  •  A 
EF*** KA*** 09.09.2020 16:05
Konu / Hisse Kodu: spor
merhaba, takımların tavan yapması ile ilgili ne düşünüyorsunuz acaba suan alım yapmak mantıklımı yoksa geçi kalındı. teşekkürler
Cevap 09.09.2020 16:26

Açıkçası bu hisseler futbol klüplerinin değil de diğer sektör sanayi vs şirketlere ait olsaydı, özkaynakları 800 Milyon TL eksiye bile dönenlerin olduğu bu hisseler ya kapanırdı, ya kayyuma düşerlerdi. SPK da muhakkak bir takım tedbirler alırdı. Ama taraftarlık söz konusu olan klüplerden bahsediyoruz. 

Çok ciddi seçmen baskıları da olduğu için yukarıda söylediğim uygulamaları bu hisseler için devreye alamıyorlar. Ama diğer taraftan eğer borçlar nedeniyle bankalar tarafından el konulacak duruma düşecek olurlarsa, o zaman da nasılsa bu klüpleri ciddi bedel ödeyip de alacak bir Arap, Çinli, Rus iş adamı çıkar. Taraftar sonuçta şirketin kötü yönetilip, başkasına satılmasına bakmaz. Taraftar klübün başına böyle birşey gelecek olsa, alacak kişinin takıma yapacağı transferlere bakar. İşte bu bilindiği için, hisseler bilançoları ile ilgisi alakası olmayan fiyatlamalara tabi oluyorlar.

Ben hiç bir şekilde temel analizle bağdaştıramadığım için futbol klüplerini takip etmiyor ve öngörülerime de almlıyorum. Fiyatlamalar da bana göre aşırı manipülatif hareketler. Ama sonuçta yaşanıyor. Fenerbahçe'nin önderliğinde bankalarla yapıalndırma süreleri 10 yıla çıkacağı için bu yükselişler yaşanıyor. Ama sonuçta yükseliş takımların başarılarına, yurt dışı turnuvalardan kazançlarına ve taraftar ürünü satışlarındaki artışlara göre yaşanması gerekir. Son yıllardaki başarıları ortada.

Kısacası ben genel görüşlerimi bu şekilde söyleyebilirim. Alın-satın öngörülerinde bulunamam. Karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_