Soru - Cevap (Uzun vadeci olmak)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 07.09.2020 12:23
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeci olmak
Hocam merhaba, 6 aydır sizin üyenizim ve bistlede tam olarak 1 senedir tanışıyorum. Aşama aşama finansal okuryazarlık kazanmaya çalışıyorum. temel ve teknik analiz öğrenmek istiyorum ama başlangıç sevyesi olarak. tam olarak nerden başlayacağımı bilemiyorum. öneriniz olursa sevinirim. Birde kendimi 1 sene zarfında tanıdığım kadarıyla al-sat bana göre değil. Uzun vadeci olmak istiyorum. Ve nasıl bir strateji izlemek gerekir uzun vadeci olabilmek için. teşekkür ederim.
Cevap 07.09.2020 13:28

Temel ve Teknik Analiz kitapları okuyarak başlayabilirsiniz. İnternette de temel, teknik analiz terimleri diye yazarsanız bulursunuz ama el altında bir kitap daha kolay takip edilebilir. 

Ama bireysel olarak finansal okuryazarlık açısından tabii ki olumlu bir davranış olsa da, birebir tüm dönemlerde sizin bu detaylara göre yatırım kararı almanız zor olabilir. Yani işleriniz farklı iken, borsa yatırımcılığında tekniği ve temeli öğrenip yatırım yapmak çok kolay değil. Bu nedenle güvendiğiniz kurum ve kişileri takip edebilirsiniz. 

Misal Global Menkul'ün mobili de olan BayGlobal işlem platformunda yaptıkları portföy öngörülerini takip edebilirsiniz. Bizim sitemizdeki hisse öngörülerini de alır kenara koyarsınız. Aldığınız gibi hedef fiyatlara satışa koyarsınız. Gittikçe benzer şekilde yenilerine yatırım yaparsınız.

Stratejilerde iyi olacağını beklediğimiz sektör ve hisselere de yatırım yapabilirsiniz. Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri bölümü bu konuda yardımcı oluyordu. Ama pandemi bilançoları ters yüz ettiği için bu bölümü pasif yapmıştım. Yakında yeniden aktif olursa, orada yer alacak şirketleri de listenize alabilirsiniz. Ama sonra kısa vadeli gelişmelere bakıp da, neden düşüyoruz demeyin. Çünkü en iyi beklentiye sahip hisseler bile aradaki gelişmelere istinaden düşüş yaşayabilirler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_