Soru - Cevap (bist)

  •  A 
SA*** İN*** 27.08.2020 10:11
Konu / Hisse Kodu: bist
Aydın bey öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler. günlük olarak BİST ve VİOP destek direnç paylaşıyorsunuz ama bugün atladınız sanırım, yazarsanız çok memnun olurum endeksi takip etmek için çok faydalı oluyor.
ayrıca geçenlerde SNGYO unutulunca ben açık beklenti diye tekrar alım yaptım ancak sonra burdan gelen uyarı sonucunda siz fark edip kapatınca bu sefer aldığım noktadan sattım. bu tarz durumlar yaşanabilir ama yol göstermesi için bir süre daha destek dirençleri paylaşın lütfen
Cevap 27.08.2020 10:28

Rica ederim.

Hemen bilgilendirmeyi tazeleyelim! Al/Sat öngörülerinde açık bir öngörü hedefini görmeden yukarı-ya da aşağı yönlü revize edilmediyse, hedef dirençleri geçerlidir. Yani gördüğü anda ekran başında olmadığımdan, görmediğimden kapatmamış olabilirim. Ama sonrasında gördüğüm an, ekran başına döndüğüm an gerçekleşme ile kapatırım. Aynı durum zarar kes seviyesi için de geçerli. Eğer açık öngörüde zarar kes varsa ve zarar kes görmesine rağmen halen açık duruyorsa, sonradan da gördüğümde fiyat yüksek de olsa, düşük de olsa, zarar kes fiyatı ile revize edilip öngörü gerçekleşmedi diye kapatılır. 

BIST ve VIOP gibi eğer yeni destek-direnç paylaşmadı isem, bir önceki teknik paylaşımları gerçerli olduğu içindir. Tabloda ilgili kodu yazıp filtreleme yapınca son geçerli teknikleri görebilirsiniz. BIST ve VIOP için ikinci direnç kademelerini şu an için teknik olarak aşılması zor gibi görüyorum.

Destek-Direnç Tablosunda olası aşağı - yukarı yönlü hareketlenmesi beklenen hisseleri paylaşıyorum. O nedenle gerçekleşmiş öngörülerde sonrasında teknik beklentim oluşunca bu paylaşımları tekrarlıyorum. Yoksa yanlış algı yaratabilir.

Sngyo'nun ilk destekleri 1.40 - 1.39, dirençleri de 1.48 - 1.53 şeklinde.

Ama tüm teknik paylaşımlarda önceki paylaşımları filtrelediğinizde hisselerin teknik aralıklarını bulabilirsiniz. Eğer paylaşılan aralıklar artık mevcut kademelerde yoksa o zaman yenilenmesi gerekebilir. Yani her gün aynı teknik seviyeleri tekrarlamak doğru olmaz. Değişiklik halinde ya da olası yön hareketlenmesi beklendiğinde bunu yapınca daha yararlı oluyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_