Soru - Cevap (Piyasalar)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 25.08.2020 19:00
Konu / Hisse Kodu: Piyasalar
Hocam merhaba, piyasalar çok mu karıştı bana mı oyle geliyor. Altın ons düşüyor. Gümüş pek gideri yok. Bist düşüyor mu çıkıyor mu belli değil. Sanırım yön arıyor. Genel olarak düşünceniz nedir acaba. Teşekkür ederim
Cevap 25.08.2020 19:30

Aynen dediğiniz gibi oldu. Aşı haberleri ons ve gümüşü düşürüyor. Ama pandemi bana göre hala kontrolsüz. O nedenle ABD seçimlerine kadar para bolluğu ve piyasaya para sürme devam edecektir. Ben 1.901 $ civarı onsa yine alıcı gelir görüşündeyim. Altının düzeltme sonrası 2.100-2.300 $ seviyelerine çıkmasını bekliyorum. Ne zaman ABD FED faiz artışlarına başlar, işte o zaman ons da gördüğü en yüksek seviyeden % 30- % 40 düşüş yaşar görüşündeyim. 

Dış borsalarda para bolluğu dirençlerin zorlanmasına neden oluyor. Ama diğer taraftan da aşırı para ile gereğinden fazla şişmiş dünya borsaları var. ABD seçimleri sonrasında çok ciddi düşüş riski görüyorum onlarda.

BIST Dolar bazında oldukça ucuz. Ama Merkez Bankası faiz ve rezerv politikası yanlış. Bu yanlışta ısrar etmeye devam ettikleri için de şu an eksi reel faiz veriyoruz. Bu nedenle yabancı her alanda çıkış yapıyor. Turizm % 85 azaldı geçen yıla göre. Son aylarda bir kısmını kazansak da % 60 civarı bir kayıpla yılı kapatırız. Bu yaklaşık 20 Milyar Dolarlık kayıp demek olur. Çok önemli bizim için. 

Ama maalesef böyle bir ortamda kamu bankaları ile % 6.5 faiz, % 5 peşinat ve 2 yılı ödemesiz konut kredisi verdirdik. Bu elde kalan konutların satışına neden oldu da, acaba ödeme zamanı gelince taksitlerini ödeyebilecekler mi çok endişeliyim. Eğer 30-40 Milyar Dolar dış finansman kaynağı bulamazsak, kurları durdurmak bir yerde daha zorlaşacak. Kontrol kaçınca da yine 2018 gibi ekstra faiz artışı yapmak zorunda kalmalarından endişe duyuyorum. Bunlar bankalar üzerinde risklerin artmasına neden oluyor. Bankalar düşünce de endeks zaten gidemiyor. 

Hisse bazlı kur artışından olumlu etkilenecek şirketlere yönelmek gereken bir dönem. Kesinlikle BIST dolar bazında ciddi ucuz. Ama bu ucuzluk, yanlış politikaların sürmesi halinde düşmesine mani bir durum değil. Hal böyle iken bir de akdeniz gerilimi baskının daha da artmasına neden oluyor. Ama hemen söyleyeyim Akdeniz poltikasında sonununa kadar haklıyız. Faturayı göze alıp sonuna kadar haklarımızı savunmalıyız. Tüm bunlar zamanındaki hatalı Irak, Suriye politikaları nedeniyle karşımıza çıkıyor. Ekonomide halen katma değer üreten bir dönüşümü başaramadığımız için de, dünya da eksi faiz ve bol para olan dönemde, biz hala enflasyon ve faiz sorunu yaşayan nadir 2-3 ülkeden biriyiz. 

Kısmi düşüş sonrası yeniden alım fırsatları çıkacaktır. Son dönem çok sayıda öngörü yapmıştım. Bazıları hariç çoğu kapandı. Şimdi düşüşte yeniden yeni öngörülerim gelecektir. Ama çok dikkatli olun. Çünkü bence çok sayıda hisse aşırı fiyatlanmış ve manipülatif yükselmiş durumdalar. Yanlış bir hissede yakalanmak ciddi riskli olur.

Kendinize iyi bakın. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_