Soru - Cevap (kfein)

  •  A 
İL*** ER*** 18.08.2020 18:40
Konu / Hisse Kodu: kfein
Merhaba Hocam,
kfein hakkında görüşünüz nedir acaba? bu kadar düşmesi normal mi? Son 15dk kalana kadar taban yapmadı, alım yaptırmamak için son 15 dk kala devre kestirdi. sanki art niyetli bir yaklaşım var, ne dersiniz? kısa vadede toplarmı sizce yoksa uzunca bir süre beklemekmi lazım?
saygılar.
Cevap 20.08.2020 01:44

Bilançolar sonrası hareletler için genel bir yazı yazacaktım. Ama hesapta olmayan yoğunlukta sürpriz bir gelişmenin yoğunluğunu yaşadık. Soruları bile ancak cevaplayabiliyorum. Saat şu an 01:22!

Kfein yaklaşık 90 Milyon TL civarı iştirak satışını bilançoya sokmuş ama karı saklamış. Geçmiş yıl karları içine dahil etmiş. Aynı durum geçen yıl algyo'da yaşandı. Hillside değerlemesinde ortaya çıkan çok yüksek rakamı normalde kar göstermesi lazım iken, aynı şekilde geçmiş yıl karlarına atmışlardı. Hatta bu hisseyi uzun süredir bu endenle taşıyan bir arkadaşım genel kurulda yaptığınız hukuksuz bir işlem değil mi diye sorduğunda, her şey mevzuata uygun cevabı almış. Sonra incelediğinde verilen cevabın doğru olduğunu görmüş. Hukuki olarak nedense bu imkan verilmiş. Hangi gerekçe ile yapabiliyorlar bilmiyorum. 

Sebep olarak algyo'da yabancının hisselerrini satması amaçlandı diyordu. Sonra yabancıyı döktükten sonra hissede beklenen hareket fazlası ile yaşandı. Benzer bir durum kfeın'de yaşandı. Yabancı haziran başından itibaren 2 Milyon adet kfeın almış. Bu durum % 75'i halka açık olan şirkette birilerini rahatsız etmiş olacak ki, bilançoya giren iştirak satışı kar olarak gösterilmemiş. Ama nakitlere dahil olmuş. Toplam varlıklar artmış. Geçmiş yıl karına girse de bu para girişi bir süre sonra hissede pozitif bir gelişmeyi yaşatacaktır görüşündeyim.

Hissede yaşanan bu gelişme sonrasında Ağustos içinde şu ana kadar 500 Bin adet yabancı tarafından geri satıldı. Yani aldıklarının 1/4'ünü geri vermiş oldular. Bu satışlar hızlı yaşanır ve alınan adetin çoğu geri verilirse hissenin yeniden alıma döneceği görüşündeyim. 

Bu bilanço uygulaması mevzuata uygun olsa da, bu durumu, yani iştirakten elde edilen karın yok edildiğini SPK'ya ve sosyal medya'da yazabilir, uygulamaya tepki gösterebilirsiniz. Sonuçta yapılanın görülmesi yapanları rahatsız edebilir. Ama dediğim gibi, mevzuatın verdiği bir imkanla bunu yapabiliyorlar. Son dönem bir çok hissede yabancı ile kapışılıyor. Belki de bu nedenle yabancı BIST'de çok uzun süredir satış yapıyor olabilir. Bu hissede de bir türlü dirençlerin kırılmaması ve sonunda da bilançoda beklenen karın gelmemesi nedeniyle aldıklarını satmaya başladılar. Bilançoya giren bu gelir, daha sonra bedelsiz ve temettü olarak verilebilir. Ama zamanını bilemiyorum. Sadece bilanço karı sizleri yanıltsa da, bu durum geçici diye düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_