Soru - Cevap (Kfein)

  •  A 
İL*** MA*** 17.08.2020 23:27
Konu / Hisse Kodu: Kfein
Bilançosu geldi hocam bakabildiniz mi ? Smart satışını geçmiş yıl karına eklemişler özkaynak ve nakit artışı var ki bunlar zaten bekleniyordu. Ama karlılık ciddi düşmüş arge gideri artmış. Orta vade tutmak için tavsiye eder misiniz ? Yoksa indeks e mi geçiş yapmalı.
Cevap 18.08.2020 00:58

Kasa-nakit 85 Milyon, Toplam varlıklar ise 115 Milyon TL artmış. Şirket nakit bolluğu yaşıyor. Ama bilanço içinde smarttaki satışın karını yok etmişler. Bu kadar da olmaz. Artık herkes kafasına göre her kalemle oynar oldu. Yatırımcı neye göre yatırım kararı alacak peki?  Bu boyuttaki bir satış sonrası şirkette bilanço karında da artış olmalıydı. Geçmiş yıl karı dahil satış her yere yansımış ama net kar düşmüş. 

Sonuçta satışın elde edilen nakit gücü şirketin içinde duruyor. Bu nedenle beklentilerim bozuldu diyemem. Ama gördüğüm şu; yatırımcılar ellerindeki hisseleri satmamayı tercih etmişler. Belki de bu nedenle bu bilançoyu görüyoruz.

Başka bir hisseye geçiş konusunda ben yorum yapamam. Bu kararı sizler vereceksiniz. Açıklanan kar olumsuz bir algı yaratabilir. Ama dediğim gibi, şirketin nakit gücü çok artmış.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_