Soru - Cevap (eleştiri-1)

  •  A 
ZA*** DO*** 08.08.2020 14:45
Konu / Hisse Kodu: eleştiri-1
Merhaba. Aydın bey öncelikle verdiğiniz emeğe ve iyi niyetinize teşekkür ederim. Ancak: Bu ortamda para kaybeden üyelerinizin eleştirisine saygı duymak lazım. Bende sizin son zamanlarda başarılı olduğunuzu düşünmüyorum. Yazılarınızda birkaç ihtimalden bahsedip hangisi gerçekleşirse ben demiştim diyorsunuz. Aylar önce öneri verip %25-30 zararda olan bir insan nasıl nakte dönebilir. O zaman her önerinizde zarar kes koymanız lazım. 26.02.2020 GARAN 10.54 önerinize uyanlar şu anda %60 zararda.
Cevap 09.08.2020 23:36

Haklısınız.

Birkaç ihtimal önemsiz mi sizce? Ben piyasanın yükselmesini bekliyorum ama bir anda Libya'da Mısır ile savaşa girersek sert düşeriz. BIST filanca seviyeyi aşağıya kırarsa satışlar artar. Şimdi bu sözleri söyleyip, hangisi olursa işte söylemiştim diyorum değil mi? Ama aynen de böyle yapılır çünkü. Bunun ötesi kahanete girer zaten. Nihayetinde trendi bozacak desteğin kırılması da kesin değil, Libya'da ya da başka bir yerde bir ülke ile savaşa tutuşmamız da kesin değil. Bu nedenle hangisi olursa o yöndeki beklentilere göre davranmak olması gerekendir.

Bankalar aşırı iskontolu ama, sektörde alınan kararlar, uygulamalar hisseleri tam tersi duruma sokuyor. Şimdi % 12'ye yakın enflasyona rağmen bankalara yarı faizle konut kredisi verdirmek, Israrla rezerv satışı yaparak sektörü de zora sokmak tahminleri bozan gelişmeler. Ama uzun süre açık kalıp sonrasında geçekleşen çok öngörüde = ya da + ile kapatma yapıyorum. Ama eğer açık öngörüden sonra yaşanan düşüşte çok sayıda aynı hissede öngörü verdiysem ve sonrakilerin hepsi gerçekleşti ise, o zaman destek-direnç tablosundaki seviyelere uyulduğu, ya da alttaki maliyetlerle hisse alındığı zaman aslında sizin açık diye gördüğünüz hisse maliyeti çok kişide o maliyet olmaz. 

Bunun dışında para kaybeden üyelerin eleştirilerine saygı duymamak gibi bir davranışım mı var?  Bana geçen gün yapılan eleştiriyi ise halen haklı bulmuyorum. Kusura bakmayın ama devamlı düşüş uyarısı yapıp, kredi tutmayın, en az % 50 nakit durun, altta dört gap şu seviyelerde bunlar kapanabilir diye uyararak, yeni öngörü vermediğim halde, bana düşüşte bizi uyarmadınız denirse bunu haksızlık olarak görürüm. 

Daha nasıl uyarı yapacağım? Ben kimsenin portföyünü yönetmiyorum ki. Ayrıca tahminler yaşanan gelişmelere göre alınması gereken kararlar düşünülerek yapılır. Buna tamamen aykırı alınan kararlar piyasaları bozunca bunu neden bilemediniz denmesi çok basit bir elsştiri olur. Kusura bakmayın da o kadar da değil.

Bir gün evvelki TL swap faizi % 6.8 iken, birgün sonra dünyanın hiç bir ülkesinde olmayan oranda % 1000 faize çekerseniz, karşılığında TL'ye sıkışan yabancı ve fonlar ille de dövizi geri satmaz. Gördüğünüz gibi TL nakit yaratmak için ellerindeki Türk varlıklarını ve hisselerini de satışa geçebilir. O zaman hisseler aynen gördüğünüz gibi sert düşer. Ama bu düşüşün gerekçesi, ilgili hisselerin kötüleştiği ya da beklentileri bittiği için değil, nakit sıkışıklığın çare arandığı içindir. Bu durum swap faizlerinin akıbetine göre geçici de olabilir, devamı da gelebilir. Şimdi böyle bir durumda her hisseye zarar kes girerseniz, anlamsız ve ani bir swap faizi kararı ile aniden düşen tüm hisseler zarar kes görür. Siz zarar kes ile kapatırsınız, sonra altına sert indiği gibi, aynı gün ya da bir kaç gün içinde aynı hızla yeniden yukarı döner. Ama siz artık yaptığınız zararla kalırsınız.

Yoksa ben hiç mi eleştirilecek birşey yok diye sorun bir kişiyim. Ama bilinmesi gereken birşey daha var! O da zaten ben her zaman bileceğim diye bir beklentinin söz konusu olmadığıdır. 

Garanti örneği gibi açık ama beklentini korudğum öngörülerde destek-direnç verilerine uyulduğu zaman kırılan desteklerde alttan yerine koymak için verip sonra daha alttan yerine koyanlar da var. Peki bu durumda maliyet açık öngörüde gördüğünüz fiyat mı olur?


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_