Soru - Cevap (Vaka sayıları ikinci dalga ve aşı son durum)

  •  A 
ZA*** TE*** 06.08.2020 03:48
Konu / Hisse Kodu: Vaka sayıları ikinci dalga ve aşı son durum
Sonbahar a doğru ikinci dalga korkusu sardı dünyayı ama aşı ile ilgili güzel haberler var sizce her Zaman ikinci dalga riskine karşı yüzde 50 nakitte mi durmak lazım. Yüzde 50 nakitimi şimdiki yeni girdiğiniz öngörüleriniz için kullanıyorum sizce nasıl bir taktik kullanmalıyız. saygılarımla
Cevap 06.08.2020 09:50

Kredi kullanmamak kesin uyulması gereken bir davranış olur. Ama hep % 50 nakit her zaman doğru olmaz. En azından alım beklentilerinin arttığı zamanlarda alımlar yapılabilir. Ama trend bozacak, düşüşlerin artmasına neden olacak destekler kırıldığı zaman nakite dönmeyi bilmek lazım. 

Piyasa genel sürü hareketine aldırmayın. Çünkü genel hareket dirençlere çıkarken hep kıracak daha yukarı gidecek beklentileri ile alım yönünde, ya da eldekileri ciddi getirilere rağmen satmama yönünde olur. Aynı şekilde sert düşüşler sonrasında alım seviyelerine gelince de, bu sefer de daha da düşecekmiş korkuları ile nakit kalmak yönünde gerçekleşir. Bu nedenle de genel harekete uyanlar genelde fırsatları kaçırırlar. Siz bunu yapmıyorsanız, yani dirençlerde satabiliyorsanız, sonrasında düşüş yaşandığında ve alım seviyelerine gelindi dendiğinde almazsanız, sonrasında da hisseler yeniden yükselirse, öncesinde yaptığınız direnç satışlarının size hiç bir faydası olmaz.

Yatırımcıların bilmesi gereken çok önemli detay; şirketlerin değerleri de enflasyon değerlenmesine tabidir. Sadece konut fiyatları artmaz. Şirketin kuruluş, arsa, bina, ekipman maliyetleri de artar. İyi çalışan bir şirket, her türlü kur ve enflasyon artışı sonrası hisse fiyatlarını yukarı taşır ve aradaki kayıplarını telafi eder. Sorun İktidarların ısrarlı hataları nedeniyle yaşanacak ekstra ama geçici hatalarından, ve dünyadaki ani gelişmeler nedeniyle olabilecek ani düşüşlerden korunabilmektir. Bunu da ben elimden geldiğince önceden yaptığım uyarılarımla yapıyorum. Mart başında yazdığım kaos uyarısı yapılan strateji yazımı şimdi yeniden okuyun ve sonrasında neler olmuş diye bir daha düşünün. Eğer bunları dinlemiş olsanız kayıp değil emtilar dahil kazançlar içinde olurdunuz.

Ayrıca, altın ve döviz kurlarının da bazen uzun süreli ciddi kayıplar yaşattığı da bilinmeli. Ons altın 2012 yılında 1.900 dolar sonrasında yıllarca ciddi düşüş yaşadı. Döviz de 2001 sonrası 7 yıl aynı şekilde düştü. Ama şu an her ikisi de ciddi yükseliş baskıları yaşıyorlar. Hatta bu vesile ile baktığım uzun vadeli dolar grafiğinde çok önemli bir direnç kırılmış görüyorum. Büyük bir çanak formasyonu var. Ons çanak formasyonu başlatmış. 2.300 Dolar'a gidebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_