Soru - Cevap (Dolar)

  •  A 
ZA*** TE*** 06.08.2020 03:42
Konu / Hisse Kodu: Dolar
Dolarla ilgili teknik paylaşımınızı gördüm. Hükümetin iktidar da kalması için doları Uzun süredir sabit tuttuğunu aslında doların 12 binlere kadar çıkacağıyla ilgili çok şey duyuyorum okuyorum. Bu da kişisel menfaatlerin ülke menfaatlerin önüne geçtiğini ekonomiyi mahveden bir tutum olduğunu duyuyorum. Böyle bir ortamda hem doların hem altının yükseldiği bir yerde borsadan para kazanmak kolay mı sizce? Bu fiyatlardan altın alınmaz ama sizce biraz dolar alıp beklemek mi lazım. Dolar için öngörü g
Cevap 06.08.2020 09:21

Günaydın.

Sonuçta tüm bunlara rağmen yükselen hisseleri görüyorsunuz. Önemli olan dirençlerde nakite geçebilmektir. Bunu yaptığınız zaman misal 120.400 (1.204) seviyesinde satış yaptınız ve dün gapler kapandı diye alım yaptıysanız bazı hisselerde dolar altın getirisinin bir günde üstüne geçmiş olursunuz. Ama düşüş risklerine öyle bakarsanız, nakitte dönmüşken de alım yapmadıysanız o zaman da sadece seyredersiniz. Bu esnada kur ve altın yükseldiyse onun getirilerini görürsünüz. Kısacası doğru zamanlamalarla her zaman borsada kazanma imkanı vardır.

Kur konusunda ciddi bir sıkışma olduğu bir gerçek. Bir süredir bundan huzursuz olduğumu yazı ve yorumlarımda belirtiyorum. TCMB rezervlerini kuru tutmak için ısrarla yapılan satışlar rezervi riskli duruma sokuyor. Her taraftan bunun uyarıları geliyor. Normalde 30-35 Milyar Dolar turizm geliri bu yıl için 40 Milyar Dolar üzerinde bekleniyordu. Bunun da çoğunluğu yaz döneminde geliyordu. Maalesef bu sene pandemi bu geliri ciddi şekilde azaltmış olacak. Son dönem Almanya ve Rusya'nın uçuş yasaklarını kaldırması bir turizm akımı yaratacaktır ama pandemi vaka artışı haberleri her an yeni yasakları başlatabilir diye çekiniyorum. Kısacası bu sene turizm döviz girdisi düşük kalacak.

Bu nedenle Kurlardaki yukarı baskı sürebilir. ABD ile sorunlarda uzlaşı, büyük bir swap anlaşması baskıyı azaltabilir. Ama yüksek seviyeler hakkındaki söylentilere çok da itibar edilmemeli. İki sene evvel de 7.27 olduğunda 10-12 diye uçuşan yorumlar vardı. Ama olmadığı gibi sonrasında ciddi geri gelmeler oldu.

Ben kurda teknik sıkışma ve oluşumlara bakarak riske değinebilirim. Bu da şöyle olur. Eğer 7.27 görülür ve yukarı kırılacak olursa, büyük bir fincan-kulp formasyonu gereği 8.30-8.50 gibi fiyatlamaları görebiliriz. Ama dediğim gibi bu direnç geçilirse bu risk tetiklenir. 7.27 direncine kadar da arada paylaştığım ara dirençler de var. 

Maalesef enflasyon yüksek iken yarısı seviyeden verdirilen konut kredilerine rağmen bir de döviz satışları kurdaki baskının sürmesine neden oluyor. Çok da kötü görmeyelim. Bahane ile ülke ithalattan kurtulup yeniden üretmenin önemini öğrenmiş olur. Arada enflasyonla yaşamayı öğrenmek zorunda kalır sonra kökten düzelebiliriz.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_