Soru - Cevap (Avod)

  •  A 
İL*** MA*** 05.08.2020 13:50
Konu / Hisse Kodu: Avod
Kolay gelsin hocam
Yabancı yoğun hisseler ile ilgili endişenizi yazmışsınız. Sanırım bim öngörünüzü kapatmanız ve arclk ten uzak durmanız da bu yüzden.
Sorum avod la ilgili olacak. Yarın fade açılacak. Halka arzına katılmadım katılanlar da 167 lot alabildiler zaten. Patronu hergün belli bir miktar alış yazacağını bir hafta boyunca da satmayacağınız yazmış bu hissenin 1 hafta boyunca tavan gitmesi anlamına geliyor. Avod da aynı sektörüdeki bir hisse olduğu için bu durumdan olumlu etkilenir mi?
Cevap 05.08.2020 16:44

Öncelikle Bımas gerçekleştiği için kapattım. Ama eşit veya + kapatmamın sebebi öngörüyü yolladığımda devre kesici vardı ve öngörü fiyatında devre kesici yemişti. Ama devre kesici bittiğinde birkaç TL üsten başladığı için öngörü fiyatından işlem görmedi sanırım. Sonra kontrol edemedim. Ama hedef fiyatı geçince kapattım. Kimse o fiyattan alamadıysa diye de eşit+ şeklinde kapatma yaptım.

Arclk konusunda asıl uzak durmam, gördüğü en yüksek fiyatta son dönem. Ama piyasada çok ciddi değer kayıpları var. Normalde çanak formasyonu için yüksek beklentili öngörü girerdim. Ama bu ortamda stochasticler de aşırı alım seviyesinde olduğundan satış gelirse korkusundan oldu. Ama yine de belli olmaz her an öngörü girebilirim. 22.32 üstünde çanak formasyonu var ve tam da bu seviyeleri destek yapıyor olabilir. İzlemedeyim.

Avod konusuna gelince, ayrı ayrı şirketler arasında bu şekilde bire bir sektör korelasyonu olmaz. Bazen dediğiniz gibi olur ama bazen de hiç olmaz. Şirketlerin kendi özelindeki durumlar önemlidir. Nihayetinde aynı rezervlere ve bilançolara sahip değiller. Ayrıca, halka arzdaki yol yöntem fiyatlamalarda ciddi fiyatlama değişimleri yaratır. Yani yeni olan hisse için hiç incemeldiğimden bir yorum yapmamam. Ama o tavan tavan giderse benzer borsadaki bir şirket de gider beklentisi doğru değildir. Olası bu durumu hisse satmak için fırsat olarak da kullanmayı düşünen varsa o zaman tam tersi gerçekleşmeler de görülebilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_