Soru - Cevap (devam)

  •  A 
SE*** KI*** 27.07.2020 12:18
Konu / Hisse Kodu: devam
3 taban yedi. Ben şirketle görüştüğümde söyledim o lotlar bir şahısa ait ama anlamadığım nokta bir insan 2012 beri hiç hareket etmeden parasını Türkiye gibi ülkede 8 yılda nasıl pul parası haline getirir ! Kote ettirdiği tarihte 20 li fiyatların üstündeydi. Türkiye'nin farklı yerlerindeki netaş yatırımcıları ile ahbap olduk. Şirkettte mainipülatif hareket çekilmemesi için gelene göz dağı olsun her an başına bu lotları yersin diye korku salmak içinde yapıldığı söyleniyor.
Cevap 27.07.2020 15:10

Bu hikayeleri hoş tabi.

Ama fiyatları ve geçmişi kendinize göre okursanız başka sonuç, gerçeğine göre okursanız başka sonuç çıkar! Misal 2012'den beri neden kıpırdamadan durur parası pul oldu diyorsunuz ya. Peki o hisselerin 2009 fiyatının da 0.70 krş olduğunu bilirsek para yine pul mu olmuş sizce?

Geçmişin zirve olduğu yerden bakınca böyle sonuçlar çıkar. Ayrıca herkes aldığı hisseyi satmayacağım uzun süre taşıyacağım deyip de, daha sonra hisse yerinde sayıyor diğerleri uçtu diye görünce bu dediklerini unutup değerleme kıyaslamaları yapmıyor. Ne malum belki onlar da bu sene, seneye ya da daha sonraki seneye benzer müthiş değerleri elde edecekler. Sonuçta 2009 yılında 0.70 krş. olan hissenin 2012 fiyatı 21.00'ler olduysa aradaki değer kazancı şu an verdiğiniz örneklerde yok. Ama zamanlama çok önemli bir şeydir. 

Keşke 2017 KAsım'da kapatsaymışız. Ama bunu sonrasını gördükten sonra diyoruz. İyi de, ya devlet kendi verdiği kararı uygulayıp, gsm'cilere yerlilik paylarına uyulmadı diye büyük cezalar uygulayayıp da hissenin önünü açsaydı ne olacaktı! 

Herkesin bilmesi gereken ben görüşlerimi paylaşırım. İnandıklarımın arkasında durmaya devam ederim. Sonuçta hiç birisinin doğru çıkacak diye bir kesinliği yok. Belki de hiç bir öngörüm gerçekleşmeyecek. Sitenin on yıllık geçmişinde % 90.5 gerçekleşme oranı var. Ama bundan sonra bu oran sıfır bile olabilir. % 99 gerçekleşme, % 1 gerçekleşmeme olsa, onda da % 1'lik ters tercih yapanlar olacaktır. Bu yüzden kararları sizler vereceksiniz diyorum. Ben hiç kimsenin portföyünü yönetmiyorum. 

Tat vermiş bir konu oldu bu netas artık. Umarım bir kez de sözünüzü tutar da yeniden yazdığınız yazının içine dolaylı serpiştirmeler yapmazsınız. Ben netas'tan öngörülerim gerçekleşmeden vaz geçmeyeceğim. Belki daha da artıracağım ama bu boyutta ürün yelpazesi olan bir şirketin bu değerlerini kabullenmeyeceğim. 

ZTE'ye satış olduktan sonra o yüklü hisselerin adresi değişti. O nedenle yorumum öyle. Yoksa ZTE ile ilgisi yoksa da konu değil benim için. Ben bir ay içinde yaşanan yabancı alımlarına bakıyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_