Soru - Cevap (çok ilginç)

  •  A 
ÖM*** KO*** 16.07.2020 17:51
Konu / Hisse Kodu: çok ilginç
hocam merhaba,bist 4-5 gün önce bazı hisselere işlem yasağı koymuştu ve yatırımcısı elindeki hisselerle çok kötü bir durumda kaldı.hisseleri 0,00tl görünüyormuş.benim anlamadığım bunda yatırımcının suçu ne?bu işler bu kadar basit mi?yatırdığın para bir anda tamamen kaybedilebilir mi?değerli fikirleriniz nedir hocam?beni biraz bu durum tedirgin etti.
Cevap 19.07.2020 21:22

Arkadaşlar,

Özellikle yeni borsa yatırımcıları borsayı tam öğrenmeden işlem yapıyorlar. Aynı zamanda aracı kurum -banka olarak hangisini kullanıyorsanız müşteri temsilcilerinden aklınızdaki soruların cevaplarını sormaktan çekinmemelisiniz. 

Bu sorunuzun brüt takas uygulamasına geçilen hisseler ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bazı hisselerde yatırımcıları korumak için brüt takas denen bir uygulama yapılıyor. İlgili süreler içinde bu hisseler hesapta karşılığı olan nakit olmadan alınamıyor. Aynı zamanda yeni alınan hisseler aynı gün satılamıyor. Ama bir gün sonra satılabiliyor. Muhtemelen arkadaşınız brüt takas uygulaması olan hisselerden almış. Aynı gün satılamadığı için, hesabına bakınca karşılığını 0,00 olarak görür. Konu bu. Ama bir gün sonra borsa değeri ile görülür. 

İşte böyle bir durumda aldığınız hissenin brüt takas hissesi mi olduğunu bilmeniz lazım. Brüt takas hisselerini aynı gün satamayacağınızı da bilmeniz lazım. Borsa körü körüne işlem yapılmaz. Ciddi zararlar edebilirsiniz.

Brüt takas riski hisselerde olur diye bir kural yok. Asels gibi hissede bile zaman zaman olabiliyor. Bunun dışında kapanan hisselerde de bu durum olur. Ama bildiğim kadarıyla yakın zamanda kapanan hisse olmadı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_