Soru - Cevap (süreç ne kadar sürer acaba)

  •  A 
CE*** GÜ*** 09.07.2020 22:46
Konu / Hisse Kodu: süreç ne kadar sürer acaba
Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.'nin halka açılması ve bu kapsamda Şirket Esas Sözleşmesi'nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli evraklar 11.06.2020 tarihi itibarıyla teslim edilerek ön izin başvurusu yapılmıştı. Sermaye Piyasası Kurulunun 02/07/2020 tarihli toplantısında Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş'nin esas sözleşme tadili onaylanmıştır.
Cevap 10.07.2020 02:09

Gördüğünüz gibi bu açıklama geçen hafta yapılmıştı. Şimdi sorduğunuza göre demek ki almış ama satmamışsınız diye anlıyorum. Ama düşüşler gelince sormayı düşünmüşsünüz. İşte bunu söylüyorum hep. Satmadıktan sonra kar sadece sanaldır. Gerçek kar para cebe girince oluşur.

Neyse, Naten konusunda bu düşüşlerin alım fırsatı olacağı görüşündeyim. Aldığı iş bağlantısı ve üzerine bu halka arz hissenin çok daha ciddi fiyatları görmesine neden olacaktır görüşündeyim.

SPK inceleyip, çok geçmeyen bir sürede cevabını verecektir. İnanın çok zamandır halka arz süreçlerinin içinde olmadığım için süreçleri unuttum. Aynı anda BIST'e de kotasyon başvurusu yapılmış olması süreyi kısaltır. Fakat, halka arza hazırlık 3 ile altı ay arasında bir süreyi bulabilir. Çünkü SPK uzmanlarının şirketi incelemesi, halka arz izahnamelerinin hazırlanması, ön hazırlık, aracı kurum seçimi, finansal tabloların hazırlanması, hisse değerinin hesaplanması falan ciddi bir zaman ister. Bazen hazırlıklar SPK'dan geri dönebilir. Eksikler ve tamamlamalar için de zaman geçebilir. 

Kısacası SPK ilk başvuruyu çok zaman geçmeden olumlu-olumsuz diye cevaplayacaktır. Ama ondan sonrasında yukarıda yazdığım süreçlerin hazırlıkları başlayacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_