Soru - Cevap (Genel)

  •  A 
AŞ*** SA*** 09.07.2020 22:36
Konu / Hisse Kodu: Genel
Iyi akşamlar Aydın bey
Hem iş trafiği hem de hastalarımla ilgilenirken yoğun bir günün ardından ne yazık ki kötü sürprizle karşılaştık. Uyarılarınıza rağmen nakite geçemedik .115300 desteğinin üzerinde bir kapanış olmuş umarım yarın hem bist hemde hisse bazında güzel bir artış olur .112800 bandına gerileme yaşanırsa tamamen nakite geçmek doğru olur mu. Yabancı satışı ; ayasofyanin cami olmasını bahane olarak mı kullanıldı acaba
Cevap 10.07.2020 01:50

Yabancı satışı iki aydır sürüyor yeni bir durum değil. Ama açığa satış kalkınca bunu borsanın yükselişe geçmesine neden olacak diye yorum yapanların ne kadar boş yorumlar yaptıklarını herkes görmüş oldu sanırım. Açığa satış yasak olsa da, satan yine de satabilir. 

BIST çok fazla kesintisiz yükselmişti. Bu nedenle de uyarıyordum. Şimdi kısmi bir düzeltmesini yaşıyoruz. Ne kadar sürer bilemem. Ama altta üç önemli gap seviyesi var. Bunlar dolar mı, kaçı bir kerede kapanır yaşayıp göreceğiz. Uyarılara dikkat edilmiş olsa, o zaman nakit olacağınız için düşşe de alttan alma fırsatı bulsak diyecektiniz. Ama şimdi nakite geçmeli miyiz diye soruyorsunuz. Ben öncesinde bunun yapılması gerektiğini yazdım. Şimdi bunu söylemem. Siz karar vereceksiniz. Destek-direnç tablosundaki teknik seviyeler ışık tutabilir belki.

Ama şunu söyleyebilirim. Açık tüm öngörülerimdeki beklentilerim geçerlidir. Borsada bir trend dönüşü beklemiyorum. Sağlıklı bir düzeltmenin de borsa için çok yararlı olacağını düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_