İletişim

  •  A 
BU*** TA*** 07.04.2022 07:47
Hocam sizin analizleriniz er ya da gec dogru oluyor, bu konuda cok sansliyiz gercekten, bu kadar karmasik bir ekonomiye ragmen bu analizleriniz dogru olmasi cok buyuk bir basari. Dun doas gozume takilmisti ne zaman doas i gorsem aklima siz geliyorsunuz , tekrar saolun.
Cevap 07.04.2022 08:11

Günaydın.

Çok teşekkür ederim. Ama bu denli sağlıksız işleyen bir ekonomi ve piyasa yüzünden maalesef çok beğendiğimiz doas gibi bir çok hisseyi doğru tespit etsek de, hisseleri anlamsız şekilde satarak düşürdükleri için, sonrasında önemli dirençlere gelince, bizleri de döküyorlar. Yaşananlar maalesef bizim de dirençlerimizi kırıyor. Benzer başka hisselerde de görüyorsunuz hisseler yükselişe geçince hak ettikleri fiyatları da geçiyorlar.

Peki neden bizler bu yükselişi bire bir yakalayamıyoruz? Yabancı fonlar çok azalmış durumda. Yerli fonlar da öyle. Bu nedenle piyasadaki kurumsal ve fon parası az olunca, tüm piyasa belli bir para gruplarının hakimiyetine geçmiş. Onlar da, iyi olan hisseler benim gibi analist-stratejistler tarafından beğenilip listelere girince sizler tarafından toplandığı için hisseleri dökene, yani siz yatırımcılara sattırana kadar baskı uyguluyorlar. Tek tek takasta kurumlardaki adetleri sayıyorlar. Eğer bizim listelerden hisse çıkmadıysa dirençlere gelince yeniden düşürüyor hisseleri kırdırmıyorlar. Bunu bir kaç kez yapınca her dirence gelişte bir kısmı yine düşer diyerek satıyor. Bir süre sonra da ilk, ya da sonraki sıralı dirençler kırılınca, ben de revizeli getiri de olsa kapatıyorum. O zaman da kalan bir çok kişi dökülüyor. Bu olunca rahatlıyorlar, hisselerin çoğunu topladıkları için yükselişe hız veriyorlar. Bu sefer de hisseler olması gerekenin de üstündeki fiyatlara çıkıyor. Sonrasında da, yukarı çektikleri hisseleri oldukça primli fiyatlardan yine yatırımcıların üzerine bırakıp çekiliyorlar. O hisseler 1-2 yıl gördükleri zirvelerden devamlı düşüyor. Mağdur olan yine yatırımcı oluyorlar.

Peki yabancı yatırımcı ve fonlar varken neden bunlar çok olmuyor? Çünkü yatırımcı fonlar da benim gibi şirketlerin temel analizlerine bakıyorlar. Tespit ettikleri hisseleri 5-10 yıl gibi vadelerle alıyorlar. Kendi ülkelerinde enflasyon olmadığı için taşıma süreleri arttıkça kazançları o kadar yüksek oluyor. Peki piyasaya ne gibi düzenleyici etkileri-yararları oluyor? Hisseler çok ciddi iskontolu iken, bizlerin öngörüleri ile yatırımcı gruplarında toplandığı için, dirençlerde spekülatör-manipilatör, piyasa oyuncuları satış baskısı uyguladıkları zaman, yabancı fonlar bunların satışa koydukları hisseleri pat diye alıyorlar. Daha üste koydukları adetli satışları da aynı şekilde yabancı toplu hisse buldum diye alınca, bu sefer onlar ellerindeki hisseleri kaybetme riski taşıdıklarından, bu suni baskıları o kadar kolay uygulayamıyorlar. Hatta kendileri de dirençlerde kaçırdıkları hisseleri bu sefer daha yukarıdan yerine koymaya kalkınca, hisselerin yükselişleri daha da ivme kazanıyor.

İşte ben elimden geldiğince, sizleri bu gelişmeler arasında korumaya ve mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmenize çalışıyorum.

Tüm bunları bir de kuralları dışında işleyen bir ülke ekonomisi içinde yapmaya çalışmak gerçekten çok zor. Ama görüyorsunuz arada tek tük ciddi yanılgılar bende de oluyor. Keşke onlar da olmasa ama oluyor. Umarım yaklaşık 12 yıldır sürdürdüğüm başarı çizgimi aynı şekilde sürdürürüm.

Kazancınız bol ve daim olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_