İletişim

  •  A 
RA*** BA*** 08.03.2022 23:20
Aydın hocam saygılar, sizce 15 Martta Fedin faiz artırması uluslararası emtia piyasasını nasıl etkiler?Bir de Enerji Bakanının bugün açıkladığı Karadenizdeki 540 milyar metreküplük gaz rezervinin Petkim ve Tüpraş gibi petrokimya hisselerine etkisi nasıl olur?İyi geceler.
Cevap 08.03.2022 23:47

Sondan başlayayım. Önce hele bir gazı çıkartmaya başlayalım. Sonra bu soruların cevaplarını aramak daha doğru ve sağlıklı olur. Günü gelir denen gaz çıkarsa sadece bu iki şirketimiz için değil, tüm ülke ve piyasalar için iyi olur.

Şu an FED konusundan çok daha önemli bir savaş ve yaptırımlar riski var. Bundan kaynaklı riskler FED'in kararlarını ikinci planda bırakıyor şu an. FED faiz artıracak diye ons altın 1780$'a düşmütü. Ama savaş ve yaptırımlar ortaya çıkınca şu an 2050$'a yükseldi. Zirvesi 2075$. Kırarsa yükselişi daha da hızlanabilir. Görüyorsunuz FED faiz artışı düşürür diye beklerken, diğer gelişmeler zirveleri zorlatıyor ve gelişmelere göre bu yükselişin sınırını bilmek mümkün değil.

Aynı şekilde petrol ve doğalgaz fiyatlarında gördüğünüz gibi düşünmediğimiz fiyatlamalar yaşanıyor. Tüm bunların dünyaya da etkileri olacaktır.

Putin yaptırımlar karşılığında bir takım ürün ve hammaddelerin ihracının yasaklama kararı aldı. Bu kararın detayları, boyutu bir çok emtia için yeni belirsizlikler yaratacaktır. 

İşte bu nedenle sorularınıza net bir cevabım yok maalesef


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_