İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 01.10.2021 12:59
Hocam beklenti yazınızı okudum. Güzel olmuş. Tüm bunların yanı sıra bizim için en büyük sıkıntı ne biliyormusunuz. Biz eşimle öğretmeniz kendi evimiz ve bir de arabamız var. 2 tane de küçük çocuğumuz var. İnanın birikim yapamamaya başladık. Yetişemiyoruz. Eskiden portföyümüz eridiğinde birikimlerimizle tamamlıyorduk. Şimdi onuda yapamıyoruz. Yaşam standartımız düştü. Allah insanlara yardım etsin. Be olacak bilmiyorum.
Cevap 01.10.2021 16:01

Sürekli artan enflasyonun en büyük yıkıcılığı da maalesef kişisel satın alma gücünde oluyor. Yıllar itibarıyla sabit gelirler enflasyonu yakalayamadığı için fakirleşiyor insan. Zamanında alabildiğiniz bir çok şeyi almak çok zorlaşıyor. 

Borsalar enflasyon kayıplarını her zaman kapatırlar. Hatta daha üstü gelirleri de sağlarlar. Lakin bunu için enflasyonda zirvenin görülmesi gerekir. Maalesef bizde bir türlü zirveyi bulamıyoruz. Artış sürekli devam ediyor. Böyle olunca da, üst üste gelen enflasyon bir süre sonra gayrimenkul ve otomobil fiyatlarını uçuruyor. Tükettiğiniz her şeyin de öyle. Gelirler ise maalesef bu artışları yakalayamıyor. 

İyi ki, zamanında ev ve arabanızı almışsınız. Yoksa şu an gördüğünüz gibi ev ve araba fiyatları kolay kolay erişilebilecek rakamlarda değil. Aynı zamanda kredi vade ve faiz oranları da çok yüksek. 

Elektrik-doğalgaz fiyatları son bir yılda % 100'ü geçmiş. Kullandığınız aracın deposu brent petrol 110 Dolardan 20 $'a düşmesine rağmen, artan kurlar yüzünden hiç düşmeden artıyor. Bunlar en basit tüketim harcamalarımız. Bunlara gıdayı da eklediğiniz zaman bazı harcamalardan tasarruf yapmak kaçınılmaz oluyor. 

Çocuk sahibi olanlar için çok önemli bir sorun da eğitim maalesef. Devlet okullarımızda yaşanan kadro-kadrolaşma ve eğitim sıkıntıları, okulların ciddi sayıda imamhatibe dönüşmesi, başarılı-tecrübeli öğretmen kadrolarının özel okulları tercih etmesi, zamanında okullardaki FETÖ yapılanmasının yarattığı endişeler çocuklarım devlet okullarında eskisi gibi iyi eğitim alabilecek mi endişesi nedeniyle özel okul aramanıza neden olabiliyor. Bu da, çok daha yüksek bir fatura demek oluyor. Ama maalesef maaşlar bu giderler gibi artmıyor.

Yani söylediklerinizde çok haklısınız. Bunlar da geçecek. Sadece biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bu tecrübeler özellikle orta yaş ve altındaki seçmenlerin günü geldiğinde oyunu kullanırken çok daha detaylı düşünmesini sağlayacak. Ne zaman takım tutar gibi parti tutmaktan vazgeçeceğiz, ne zaman siyasetçilerimiz belirlenmiş süreler içinde siyaset yaptıktan sonra kenara çekilmeyi bilecekler, işte o zaman tüm bu sorunları aşan çok güçlü bir Türkiye göreceğiz. Türkiye'nin sahip olduğu imkanlar bu sorunları aşıp, refahı yakalamasına fazlası ile yeter. Yeter ki, liyakat, ahlak, hukuk her alanda ön plana çıksın. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_