İletişim

  •  A 
BU*** TA*** 15.06.2021 15:01
Kendime çok kızıyorum.
Hocam vesbe de hisse ile inatlaştim daha da dusemez diye diye hep ortalama düşürdüm ve hep daha da düştü, nakit tut demenize rağmen engel olamadım tamamen inat simdi sadece %10 kadar nakit kaldı ,oyle hisseye bakıyorum . Ve vesbe nin yillik grafiğine bakınca da cok korkuyorum 30 lara gelir se diye.
Boyle yapmamam gerektiğini bildiğim halde bunu yapmam hisse ile inatlaştigma çok kızgınım. Sizi okuyorum ama uygulayamiyorum.
Cevap 15.06.2021 17:34

Çok kolay değil ki uygulamak. O yüzden kendinize çok kızmayın. Ben genelde eldekini düşerken maliyet düşürmek için düşüşlerde almayı çok sevmem. Neden? Çünkü bazen birinin ya da yabancının çıkmak için alıcı aradığı bir döneme denk geliyorsunuz. O zaman siz hisse iyi diye alırken, birileri de hisse kötü diye değil, yeterli alıcı bulmuşken vereyim diye vermeye devam ediyorlar. O zaman çok ciddi bir düşüş yaşanıyor.

İşte eğer almadan en az % 50 nakit durup, piyasanın düzelmesini bekleyebildiyseniz, o zaman bu düşüş esnasında başta hiç ummadığınız seviyeleri görüp, asıl o zaman alma imkanı buluyorsunuz.

Ama dediğim gibi, uygulamak çok kolay değil. Dış etken birleşenlerinin bir çoğundaki bilgi temiz mi, doğru mu bunu bile bilmiyoruz ki maalesef. Ne kadar eminiz yazılan haber ve bilgilerden. Altı aylık karının çok daha iyi gelmesini bekliyorum ben. Eğer yanılmıyorsam o zaman insan daha da düşmez diye almak istiyor. Benim sonraki öngörülerim de sizinle benzer niyetlerden yani. Sadece ben piyasa ile ilgili düşüş riski düşündüğüm zaman, % 50 nakit koruyarak, en azından paranızın yarısını ortam düzelene kadar korumanız için çalışıyorum.

Borsada olmaz diye birşey yoktur. Ama hani 42, 40 deseniz mümkün ama 30'lar çok düşük. Böyle bir kar ve beklenti ile de hissenin her an tepki verip yükselmesi lazım. Umarım sizi de beni de fazla üzmez.

Ama borsada inatlaşılmaz. Bundan sonra yapmamaya çalışın. Yükselirse eldekilerden kazanırım, düşerse paramdan diyebilirseniz bunu başarırsınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_