İletişim

  •  A 
AB*** SE*** KI*** 16.05.2021 16:07
Merhaba Aydın Bey,
Öncelikle herkesin geçmiş bayramını kutlarım. Bir konuda görüşlerinizi merak ettim. Görmüşsünüzdür diye düşünüyorum, "Deutsche Bank Temmuz'da TCMB'den faiz değişikliği bekliyor" şeklinde bir haber çıktı. Beklenti de indirim yönündeymiş. Geçtiğimiz yıllarda faiz indirimleri olduğunda gayrimenkul fiyatları hep yükseldi. Geçtiğimiz sene 2 katına çıkan fiyat artışları gördüm. Önümüzdeki dönemde yine fiyat artışları bekliyor musunuz ? Bu kadar artışı ekonomi kaldırabilir mi ?
Cevap 16.05.2021 18:31

Ben de normalde haziran değilse bile temmuzda faiz indirimi bekliyorum. Ancak, kurlar yükselir ve 8.58 direnci Dolar'da kırılırsa o zaman bu düşüncem gerçekleşmez. Tam tersi kurlarda uyarısını yaptığım dirençler kırılacak olursa, enflasyonu da tetikler. Bu durumda, indirim beklerken yeniden faiz artışı da görebiliriz.

Gayrimenkul fiyatları zaten ciddi şekilde artmış durumda. Ben olası faiz indiriminin gayrimenkul fiyatlarını yukarı çekecek boyutta olmasını beklemiyorum. Onun için % 0.80'lere doğru inmesi lazım bence. O da şimdilik biraz zor. 

Umarım Türkiye, finans kaynaklı bir ekonomik krize girmez. Eğer bu olursa o zaman tüm beklentilerin tersi olur. Neyin ne olduğunu bilmiyoruz maalesef. Hiç bir veri ikna edici değil. Güven iyice kaybolmuş durumda. Ama ülke yine de hızlı bir büyüme içine girecek diye düşünüyorum. Kişi başına milli gelirin devam düştüğü ortamda gayrimenkul fiyatlarının  artması aslında finansal bir kriz halinde çok riskli sonuçlar doğurabilir.

Ben olmasa daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu kriz 1994 ve 2001 krizleri gibi değil. O zaman gayrimenkul fiyatlarında sert düşüşler yaşanmıştı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_