İletişim

  •  A 
GÜ*** GÜ*** 21.04.2021 01:06
Merhaba Aydın Bey, enflasyonun yıllardır Temmuz ayından önce düştüğü vaki değil. O da mevsimsellik etkisiyle ve/veya hesaplama kalemlerinin değişikliği ile olur. Merkez Bankasının toplantı metindeki açıklamalar nedeniyle bu ay enflasyonu düşük tutup, sonrasında Merkez Bankasının önümüzdeki PPK toplantısında faizleri enflasyon üzerinde tutacak şekilde indireceğini düşünüyorum. Ne dersiniz?
Cevap 21.04.2021 08:43

Günaydın. Eğer önceki enflasyon verilerinde yazdıklarımı okuyabildiyseniz, önümüzdeki iki ay ben de enflasyon baskısının sürmesini bekleyenlerdenim. ÜFE'deki %31.2 artışın TÜFE etkisi olacaktır. İşte bu nedenle arada faiz indirimi yapılırsa, tam da sizin dediğiniz gibi olur. Piyasa da zaten bundan tedirgin olduğu için bu durumda.

Zaten metinde dikkat çektiğim değişikte, % 5 enflasyon hedefine bağlılar ve bu hedef gerçekleşene kadar enflasyon üstünde faiz vermeye devam edeceğiz diyor! Son enflasyon % 16.19, verilen faiz ise % 19. Yani metindeki mantıkla % 16.20 de enflasyon üstündeki bir faiz öyle değil mi? Yani makasa bu kadar daraltılmaz ama % 17.50 yapılabilir mesela. Tabii bu son açıklanan enflasyona göre düşüncem. bu ayın enflasyonu daha yüksek ya da düşük artık ne gelecekse, onun 100-150 baz puan üstüne faizlerin çekilmesini bekliyorum.

Ülke çok ciddi bir harcama kontrolü yapıyor olsa bu belki çok büyük kur etkisi yaratmadan yapılabilir. Ama harcamaları duyuyorsunuz, bu şekli ile sonsuz kaynak sahibi olmadığımız için ben sıkıntı yaratır diyorum. Umarım hepimiz yanılırız. Devlet sürpriz döviz kaynakları yaratır ve vadesi gelen ödemelerinde hiç bir sorun yaşamaz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_