İletişim

  •  A 
AB*** SE*** KI*** 03.04.2021 16:21
Merhaba Aydın Bey,
Uzun vade listesini yayınladınız. Bu konuda soru sormak istiyordum. Yazılarınızdan algıladığım kadarıyla önümüzdeki dönem kapsamında, uzun vade listesine kıyasla sanki al-sat tablosuna daha fazla önem verdiğinizi düşündüm. Doğru mu algılamışım ? Birde oran verebilirsek, portföyünüzün ne kadarlık kısmını uzun vade listesine ve ne kadarlık kısmını al-sat tablosuna ayırırdınız ?
Teşekkür ederim, saygılarımla.
Cevap 04.04.2021 15:48

Doğru aldılamışsınız. Çünkü beklentim yüksek olan bir takım hisseler var, ipek, toaso, eregl, petkm, ındes, megap, parsn, kozaa, kozal gibi, ama şuanki bilançolarına göre gördükleri borsa fiyatlamaları iskonto içermiyorlar. Hatta bazıları primli bile. O nedenle, bu hisseleri teknik olarak takip etmek çok daha doğru olacaktır. Ya da, açıklayacakları bilançolarında ekstra karlar gelirse, o zaman yine iskontolu olduklarını düşündüğüm için uzun vadeye dahil edebilirim. 

Ben uzun vadeden şu oranda, teknikten bu oran da diye bir dağılım yapmam. Dikkat ederseniz ben zaten öngörülerimi ağırlıkla bilançoları ve beklentileri de iyi olan hisseler ağırlıklı olarak yaparım. Bunun da bir oranını vermek istemiyorum. Çünkü misal kchol, sahol bana göre çok iskontolular. Bankalar da öyle. Ama bakın yabancı ağırlığı çok olduğu için en çok da onlar satış yiyor ve baskı altında kalıyorlar. Eskiden yabancı ülkeye girerken yabancının tercih hisseleri cazip olurdu. Şimdi ise yabancı payı az olanlar daha cazip oluyor.

Kısacası böyle bir dağılım oranı vermek istemiyorum. Sadece, teknik olarak öngörüsü gerçekleşse de, eğer elinzideki hisse hala uzun vadeli listede duruyorsa, onun  beklentisinin sürdüğünü bilmelisiniz. Teknik olarak kapatmış olabilirim. Ama daha alttan ya da daha üst fiyatlardan yeniden teknik listelere girebilirler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_