İletişim

  •  A 
UF*** KA*** 27.01.2021 16:48
Hocam, Bist100 1997 ile 2020 arasinda tam 18 kez 7 ila 9 gün üstüste kırmızı kapatmış. Bugun 7. kırmızıydı, söylediğiniz 1508 destegini kırıp gecti ve muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi bar epey büyük. 7 kez oldu diye devamı gelmeyecek diye bir şey yok. 8. ve 9. günlerde derinleşirse sancılı olabilir. Borsa ile yeni tanışan küçük yatırımcı yükselişlere çok fena alıştı. Destekler kırılsa bile bir atalet gösterebiliyor. Yazılarınızdaki uyarılar icin teşekkürler, sismik ölçümler gibiler.
Cevap 27.01.2021 17:28

Çok teşekkür ederim ama her dönem kendi şartlarına göre değerlendirilir. Geçmiş geleceğe referans olabilir ama birebir olamaz. 

Ama bu düşüşe o kadar çok uyarı yaparak dikkat çektim ki, daha artık ne yapayım demek geliyor içimden. Lakin bunlar olacak. Yazılanı okumakla yaşamak ayrı tecrübe yaratır. Sorun son bir yıl içinde gelen yaklaşık 700 Bin yeni yatırımcının hisselerin hiç düşmeyeceği gibi bir algıya alışmış olmalarından kaynaklanıyor. Birebir bu ifadeleri de yazdım ama dedim ya, yaşamak asıl tecrübe sahibi yapar. Yoksa misal daha düşer miyiz soruları geliyor bakın. Benim son iki günlük yazılarımın içeriği bile okunduysa bu sorulara gerek olur mu?

Ama okunmuş olsa bile, hisler farklı yaşanmış demek. İşte o zaman da düşüş başlayınca panik oluşuyor. Yani sadece mal ile düşenler için değil, nakitle düşüşü seyredenler için de olası düşüş seviyelerini yazdığım için panik ya da telaşa gerek yoktu. 

Bu nedenle lütfen yazdıklarımı, soru-cevapları fırsat buldukça okuyunuz. Zaman bulamadınız, başka işleriniz vardı. Gece okuyun. Çünkü sizler için yazıyorum. Sonra tekrar takrar uyarıyorum. Ben zaten bu bilgilere hakimim. Sizler yaşanınca neler hissedeceksiniz bildiğim için önceden korumaya çalışıyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_