İletişim

  •  A 
Bİ*** DÖ*** 13.01.2021 14:24
Hocam merhaba, mıpaz icin öngörünüz devam ediyor mu yoksa zarar kes ve ya alttan alip maliyetimizi düşürecek bi alım yapmak uygun olur mu şimdiden teşekkürler
Cevap 13.01.2021 16:45

Sürüyor. Bakın hissede kap'a Ocak başında düşen bir haber detayı asıl beklentime neden oldu! Şirketin İstanbul Pendik'te 2.3 Milyon metre kare bir mülkü var. 17 yıldır imar çıkartmak için uğraşıyorlar. Hadi diyelim eskiden grup mukalif medyanın ana temsilcisi diye iktidarlar araları açıktı. Ama artık medyada yoklar. İlişkilerde sorun kalmayabilir. Bu denli büyük bir arazinin de bir gün imarı çıkacaktır. Ama tabii 17 yıldır çıkmamış. Ne zaman çıkar bilemem. KAP haberleri sonrası hissenin teknikleri uygun diye öngörü verdim. Gerçekleşti. Düşünce yeniden öngörü verdim. Muhtemelen dün arazideki enerji hatlarının zorla kamulaştırılması konusundaki karara itiraz davasının 5'nci aya ertelendiği haberi açıklandığında farklı bir algı oluştu. O nedenle verdikleri görüşündeyim. Ama konular farklı. Eğer imar çıkacak olursa, zaten enerji nakil hatlarını taşırlar. Ya da o kamulaştırmalar için bile ciddi bir bedel söz konusu olabilir. 

Şu an ben beklentimi koruyorum. Dediğim gibi, imar konusunda gelişme olursa, bunun karşılığında çok ciddi bir değer artışı sözkonusu olur. Hissenin % 17'si halka açık. % 83'ü Doğan Holding'e ait. Yani dolaşımda ciddi bir oran yok. 

Ama tekrar altını çiziyorum, 17 yıldır başarılamayan bir mücade var. Belki yine olmayacaktır bilemem. Teknikte 6.00'lı seviyeler görülüp kırılacak olursa, bu durum ancak böyle bir gelişme ile olur. O olursa da yansıması o gördüğüm çanak ile sınırlı kalmaz diye düşündüm. Umarım teknikler bozulmadan gevşeme sonrası yoluna yine devam eder.

Ben genelde düşüşlerde bilanço karşılığı olmayan hisselerde alttan ek alımı doğru bulmam. Risk artar. Ama bilançoya göre iskontolu düşündüklerimde ise, düştükçe alım fırsatı olarak gördüğüm için yeni alım öngörülerini zaten ben de veririm. Fakat mipaz için bilançosuna göre iskonto içeriyor diyemem. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_