İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 20.08.2020 15:10
Slm. Kolay gesin. Bu merkez bankası neler yapmış neler. ::)) amma karışık işler yapmış. Cahil sorusu gibi olacak ama faizler artmış mı artmamış mı. Acaba tüm merkez bankaları bu kadar karışık işler yapıyor mu. Allah bize kolaylık versin. Teşekkürler
Cevap 20.08.2020 17:01

Politika faizleri artmadı. Ama diğer faizlerle piyasa faizleri arttı. Ayrıca karşılıkları arttırdılar. Piyasadan 17 Milyar TL ve 8.5 Milyar Dolar para çekiyorlar. TL çekip TL'nin dövize gitmesine mani olmaya çalışıyorlar. Döviz çekip yükseliş halinde satış baskısı için kullanıyorlar.

Yarın dış kaynak girişi ile ilgili büyük parasal anlaşmalar açıklanabilir. Mesela Libya'nın imarı için 20-30- ne bileyim 50 Milyar Dolar'lık bir anlaşma gibi. Libyada askıda kalan projelerin ödemeleri başlayabilir, üstüne de alt yapısını yapmak için anlaşma yaptık denebilir. Katar da işin içinde olabilir. Şu an açıklanana kadar ne desek yalan. Hepsi varsayım. Ama parsal büyük bir şeyler, doğalgaz vs çıkmazsa dövizde sert atak yaşanır. Büyük bir para paketi çıkarsa döviz aşağı salınır. 

Büyük bir risk alınıyor. Umarım karşılığı çıkar.

Bu kadar karışık iş yapan merkez bankası pek yok ortalıkta. Bizimkiler liste başı olurlar. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_