İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 04.08.2020 16:20
Ben küçük yatırımcı olarak sizin bahsettiğiniz o ciddi getiriyi yakalayamadım ki ben ciddi derecede takip ettim. Boş olduğum için. Yılbaşından beri toplam portföyüm % 25 oranın da büyümüş. Bilmiyorum ciddi getiri oluyor mu bu. Ama şöyle 9 yıllık borsa geçmişime bakınca bir yerde hata var gibime geliyor. Çünkü borsanın çilesini çekeceğime altın da kalsam sanki stressiz daha iyi gelir sağlardım gibime geliyor. Bu durum sizinle ilgili söylemiyorum. Yanlış anlamayın. Düşen borsa da canım yandığı içi
Cevap 04.08.2020 17:59

Kesinlikle haklısınız. Ama bir ülkede kurlar artıyorsa bunun nedeni ülke ekonomisinin iyi yönetilmediğidir. Siyasetinde sorun olduğu içindir. Üretiminde problem olduğu içindir. Cari açık sorunu olduğu içindir. Ülkenin bir yıllık çevirmesi gereken döviz cinsinden borcu 170 Milyar dolar ise ve biz bu ortamda kredi faizlerini sanayi ve yüksek teknoloji üretimi için değil de, hala inşaat sektöründe enflasyonun yarısından fazla kredi fonlaması şeklinde düşürerek yapıyorsak, işte o zaman kurları yerinde tutamıyorsunuz. Hem de milyarlarca dolar satmanıza rağmen tutamıyorsunuz. Ülke risk priminiz dünyadaki en yüksek risk primlerinden biri oluyorsa bunlarda sorun nerede diye düşünmeniz lazım. 

Maalesef hatalar sürmeye devam ediyor. Bu kadar çok yanlışın yapıldığı bir iktidara rağmen muhalefet de oyunu arttıramıyorsa, muhalefetin de ne denli kötü olduğunu görmemiz lazım. Hele ki, seçim sandığında tüm bu problemlere rağmen devamlı kazanan iktidarı dikktatörlükle suçlarken, aynı seçimlerde devamlı kaybeden muhalefet liderleri koltuğunu bırakmayıp, kurultaylarda yeniden aday oluyorsa, seçilmesini de başarı olarak görüyorsa söyleyecek söz kalmaz. Maalesef bizde şu an tüm bunların hepsi bir arada yaşanıyor.

Jants'a gibi, rtalb, bfren gibi hisselerde ciddi artışlar yaşandı. Ama buna rağmen satılmayınca görüyorsunuz sonra bir kısmı aynı hızla geri gelebiliyor. O zaman zaten getiriler uçuyor. Ben bunu demek istedim. Yoksa bir otomobil almak için verilen paralar kur karşılığı devamlı arttığı için servet haline geliyor. Ama ABD ve AB'de insanlar tatile çıkarken kendi paralarına göre çok cüzi rakamlara bunları alabiliyorlar. Biz bu tabloyu düzeltemediğimiz müddetçe borsa tecrübeniz 9 değil, 19 yıl olsun yine bir şey değişmeyebilir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_