BIST'in Yükseliş Israrı Sürüyor!

11.01.2024 09:38
 •  A 

Bankalar raporu açıklayıp, aynı zamanda banka hisselerini yoğun şekilde alarak BIST'i yukarı hızlandıran Bank Of, sonrasında açıklanan Halkbank birinci Owens davasının düşmesi haberi ile bankaları %10 civarı üstten verirken yükseliş tavan olan Halkbank'ın desteği ile devam etmişti. Dün Halkbank çözüldü, hatta eksi de kapanmasına rağmen, diğer hisselere ve yeniden bankalara geldiler. Israrlı bir alım halen sürüyor.

Bugün TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ABD'de yatırımcı görüşmesi var. Dünyanın büyük fonlarının yöneticilerinin de olacağı bir toplantıya dahil olacak. Cuma günü de Moody's Türkiye raporu açıklanacak. Bu iki gelişmeden beklentiler BIST'i şu an için yukarı çekmeye devam ediyor.

Ben temkinli yaşlaştıkça, BIST beni taça atmak için elinden geldiğini yapıyor :) Neyse, zaten çok sayıda açık öngörülerimiz var. Yükselişler sürdükçe, onların gerçekleşmelerini yapma fırsatı buluruz.

Bu arada zaman zaman soruyorsunuz, Enflasyon Muhasebesi Konusu hakkında net bir bilgi hala yok maalesef. Banka, finans kurumları ve sigortaların muafiyet dışında, Dolar-Euro bilanço düzenleyen kurumların da muaf olduğu söyleniyor. Bu durum aslında iyi mi kötü mü bu bile şüpheli! Neden? Çünkü muaf olanlar aslında enflasyona karşı karlı olmamalarına rağmen vergi ödemeye devam edecekler. Ama göreceli kar artışları sürüyor gibi algı olacak. Enflasyon muhasebesi uygulanacak olanların karları düşecek, karlar düşerken daha az vergi ödeyecekleri, ya da vergi ödemeyecekleri için özkaynakları artacak. İlk anda kar düştü diye olumsuz algı, özkaynaklar arttı diye olumluya dönecektir. Belki de en başından böyle davranılacak. 

Kısacası enflasyon muhasebesi konusunda inanın ben de çok detaylı bir bilgiye sahip olmadığım için, bilançolarda neticeyi görmeyi bekliyorum. Ama bu durumda iş işten geçecek bazıları için, evet bu doğru ama bilançoların tüm detaylarını ve şirketlerin uygulamalarını tam bilmeden en son 20 sene evvel uygulanmış bir düzenleme için tek tek şirketlere yansımalarını tahmin edebilmek çok da kolay değil.

Bu arada bir de Gri Listeden çıkma çabalarımız var. Bu da çok önemli. Eğer gerçekleşirse yabancı fonlar açısından olumlu etkisi olur.

Diğer taraftan bank of benzer tutarları alıp-vererek, verip-alarak piyasaya yön vermeye çalışıyor ama, özellikle TEB'in Aralık ayının son gününden itibaren yaklaşık 5 Milyar TL satış fazlasına sahip olduğuna dikkat çekiyordum. Dün de 570 Milyon TL ekside. Yabancı takasına bakınca; 25 Aralık'ta %38.33 olan oran, bugün için %36.83'e inmiş durumda! Yani tam da dediğim gibi aslında yabancıdan on gündür satış geliyor. Ama borsa yine de yükseliyor. 

Bugün güne artı başlanmasını bekliyorum ama sonrasını yaşayıp göreceğiz diyebiliyorum. Fakat eğer yine yükselişin güçlendiğini göreceksek, bunun destekçileri yine özel banka hisseleri olabilir. Tekniklerinde fincan-kulp ve flama oluşumları var. Bunları gerçekleştirecek olurlarsa ciddi bir yükseliş etkisi olur. Lakin flamaların destekleri kırılırsa karşılığında oluşacak flama boyu kadar düşüş risklerinin de göz ardı edilmemesi gerekir. Şimdilik alım yönünde bir tablo var. Umarım bu yönde devam ederiz ve açık öngörülerimizin sayısı yine gerçekleşmeler sayesinde düşmeye devam eder.

Bugün ABD'de enflasyon verisi açıklanacak. Enflasyon yüksek çıkarsa FED faiz indirimi beklentileri azalır ve borsalara olumsuz etkisi olur. Ama enflasyondaki düşüş devam ediyor gibi bir sonuç çıkarsa, FED faiz indirimi beklentileri yine artar ve borsalara, altına, kriptolara olumlu etkisi, tahvil faizlerini ise düşüren etkisi olur.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 10.01.2024
  07:22

  Pazartesi günü banka raporu açıklayıp, aynı zamanda da ucuz dediği özel bankalarda ciddi alım yapan Bank of ABD, dün 1'nci Halkbank Davası olan Owens Davası düşünce, seans başında tavan olan Halkbank hisselerinin desteği ile güne yüksek başlayan ban... Devamı »

 • 09.01.2024
  08:50

  Teb ve bank of abd'nin satışlarla baskı yapması BIST'in yükselişini durduramadı. TEB nette satmaya devam ederek aralık ayının son gününden itibaren nette 5 Milyar TL satış fazlasını geçti. Bu esnada gün içinde satışlarla devam eden bank of abd de, dün o... Devamı »

 • 08.01.2024
  09:14

  BIST yeni yıla salı günü 7634'e kadar yükselişle başlamış, hemen ardından çarşamba günü ise sert bir kayıpla 7411'e düşmüştü. Bu düşüş 7530 seviyesinin altına indiği için beni tedirgin etti. Aynı zamanda 29 Aralık Cuma gün&... Devamı »

 • 05.01.2024
  09:27

  Maalesef hiç arzu etmediğim bir borsaya döndük! Tek bir kurum tüm borsaya şekil ve yön verir hale geldi! Bank of abd salı günü 600 Milyon TL ile en yüksek alıcı idi. BIST yıla yükselerek başladı. Çarşamba günü ise 2 Milyar TL nette sat... Devamı »

 • 04.01.2024
  08:55

  2023'ün son ayında birçok kez uyarısını yaptığım 7530 altında yaşanacak teknik risk halen geçerli. Aralık ayının ikinci yarısında tekrarladığım uyarı yazılarımı okuyabilirsiniz. Yeni yıla pozitif başlayan BIST, dün kar satışları yaşadı. 7660-7794 sıralı dirençleri ... Devamı »