Yurtdışında Korktuğum Oluyor!

27.09.2023 00:30
 •  A 

25 Eylül Pazartesi gününe ait ''Dış Borsalar Tehlikeli Seviyelerde!'' başlıklı yazımda, gelişmiş borsaların tekniklerinde omuz baş omuz(OBO) denen düşüş risklerinin uyarılarını yazmıştım. Maalesef o yazımda bahsettiğim 4 borsa da, riskli denen destekleri aşağı yönlü kırmış durumdalar. Dün günü sert kayıplarla kapatmışlar. Bu kayıplar hızlanabilir. 

Dünkü yazımda 8400 direncinin geçilmesini beklemediğimi ve kar satışlarının gelebileceği uyarımı yazmıştım. Dün ciddi kar satışları yaşandı. Bank of ABD'nin 2.2 Milyar TL satış fazlası vardı. Bu durum eğer çarşamba sabahı yeniden yukarı dönüp düzelmezse, satışların daha da hızlandığını görebiliriz. 

Bu nedenle hisselerin destek-dirençlerini paylaşmayacağım. Düşüşlerde zaten önceki seviyeler destek olacağı için hisse filtresi yapınca, önceki paylaşımlardan hisselerin düşüş halinde alt desteklerini bulabilirsiniz. Peki tüm borsa mı düşer ? Eğer BIST yurt dışından etkilenip, düşecekse genelinde paralel kayıplar olacaktır. Ama tek tük de olsa pozitif ayrışanlar da olabilir.

Lütfen yine gerçekleşmelerde satılanların yerine hemen ne alayım diye bakmayın. Düşüş tekrarlanırsa, çok daha düşük fiyatlardan alım imkanları doğacaktır.

NOT: Çarşamba günü tekne gezisine çıkacağız. Dönene kadar ekranımı açmayı düşünmüyorum. Ama olur da açacak olursam paylaşımlarım çok az olabilir. Ben yine kar satışlarının derinleşmesinden çekiniyorum. Biraz geri çekilip izlemekte yarar olabilir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 26.09.2023
  09:51

  Günaydın. Tatildeyim. Geceden teknikleri paylaştım ama beklenti yazılarıma zaman bulmak zor oluyor. 8400 sonrası 7600 seviyesine kadar yaşanan düzeltmeden çok hızlı çıkan BIST, yine gördüğü 8400 zirvesine gelmiş durumda. Bu seviye yine riskli. Geçeme... Devamı »

 • 25.09.2023
  02:37

  Eskiden ABD ve AB borsalarını da BIST için önemserdik. Ama uzun zamandır ayrıştığımız için biraz fazla önemsemez olduk sanki. Yoksa gelişmiş ülke borsalarında yaşanacak sert düşüşler, bizler gibi gelişmiş ülke borsaları için de riskler yaratır. Fonl... Devamı »

 • 22.09.2023
  09:16

  Dün TCMB faizleri %30 seviyesine çekti. Önceside daha yüksek bir artış yapabilir beklentisi ile bankalar alınırken, sanayi şirketlerinde satışlar yaşanıyordu. Ama faiz artışı 500 baz puan ile sınırlı kalınca, bankalara kısmi bir satış gelirken, diğer sektör ve sanayi hisse... Devamı »

 • 21.09.2023
  09:12

  FED politika faizlerini %5.25 - % 5.50 aralığında sabit bıraktı. Kararın açıklanması ile ons altın 1947$, Dow j.endeksi de 35083 seviyesini gördü. Ama karar sonrası FED Başkanı Powell; ''Şartlar uygun oldukça faizleri arttırmayı sürdüreceğiz'' deyinc... Devamı »

 • 20.09.2023
  09:09

  BIST dün 7644 seviyesinden tepki verdi. Bu durum düzeltmenin tepkisi ama düzeltme tamamlandı mı demek için henüz erken. Öncelikle bugün FED ve yarın TCMB faiz kararları BIST için önemli olacaktır. Teknik olarak da 7960 civarında olan bollinger direnci... Devamı »