TL Rekorlar Sürüyor. Ama Dikkat!

12.07.2023 09:09
 •  A 

Borsa İstanbul dün, TL bazında 6386 ile tarihin en yüksek seviyesi ve 6362 ile de tarihin en yüksek kapanış rekorlarını kırdı. Ama Dolar bazında tarihi zirve olarak 500 $, yıl başında da 304$ seviyesini görmüş olan BIST şu an bu rekor kapanışa rağmen sadece 243$ seviyesinde bulunuyor. Yani TL bazlı bakınca gelen rekorların devamında zorlanır mıyız diye düşünürken, Dolar bazlı bakınca daha gidilebilecek çok yer olduğunu görebiliriz.

BIST'in mevcut seviyeyi yukarı taşımasında bankacılık sektörünün desteği önemli. Dünkü xbank tekniklerine bakınca, 5500 seviyesinin üzerinde kalan Xbank'ın sırası ile 5750 ve 6000 seviyelerine yönelebileceğini düşünüyorum. Hatta BIST'in stochasticleri aşırı alım bölgesi olan direnç seviyelerinde olmasına rağmen, xbank stochasticleri ise henüz ortalarda, dirençlerden uzak ve dirençlere yönelmiş şekilde yukarı kesmiş görünüyor. Kısacası teknik olarak BIST ve diğer birçok hissede teknik realizasyon yaşanırken, bankacılık sektörü dün olduğu gibi pozitif ayrışma yaşayabilir.

Ancak yükseliş trendleri soluksuz ve kesintisiz olmaz. Arada ciddi realizasyon ve düzeltmeler de yaşanabilir. Ki, bunların yaşanması çok sağlıklı gelişmelerdir. Hatta dün bir ara endeks eksi olduğunda borsada çok sayıda hissenin devre kestiğini gördük. Bunun benzerlerini bugün ve bugünden sonra da görebiliriz. TL bazlı 6500 benim açımdan realize görebileceğimiz riskli bir direnç seviyesi. Dolar bazlı bakınca da 246.32 $ seviyesinde kalan bir gap görüyorum. Genelde bu gaplerin kapanması beklenir. Yakın bollinger direnci de 246$ seviyesinde bulunuyor. Yani her iki seviyeyi gören bir açılış sonrası dün olduğu gibi bir realizasyon görebiliriz. Olası realizasyonlar dün olduğu gibi, seans içinde de yaşanıp bitebilir, sonraki günlere sarkacak düzeltmelere de dönebilir.

Anlayacağınız artık dikkatli olmamız gereken seviyelerdeyiz. Lakin Dolar bazında 252.63$ seviyesinde bulunan bir üst direnç seviyesi de çok önemli! Şu anki kurla 6579 seviyesine denk gelen bu seviye görülür ve yukarı kırılacak olursa, bu takdirde teknik olarak ikili dip denen bir yükseliş formasyonu başlar. Bu formasyonun ilk teknik hedefi 278.25$(7265 şu anki kur karşılığı) seviyesine denk gelir. 

Kısacası tekniklerde endeks ve genel hisseler olarak bakınca TL bazında ve Dolar bazında dirençlerdeyiz. Ama xbank olarak bakınca ise ayrışıp, endeksi de yukarı çekebilecek teknik grafikler var. Hangisi yaşanır bilemiyorum. Ama realizasyonlar her an olabilir. Bu nedenle temkinli olmakta yarar var. Lakin sonrası için yükselişin sürmesini ve bahsini yaptığım üst seviyelere doğru yükselişin devamının görülmesini beklediğim için, realizasyonlar beni çok tedirgin etmez. Ama yakalanırsanız ciddi kar avantajları kaçabilir, veya kullanabilirseniz ekstra karlar yapabilirsiniz.

NATO & AB Gelişmeleri!
              İsveç'in NATO üyeliğine katılması sürecinde AB konusunda ilerleme destekleri ve ABD ile ilişkilerde F-16 satışı dahil düzelme bekleniyor. Ben ABD ilişkilerinde iyileşme mümkün ama AB'ye tam üyelik konusunun ise şu an için bir havuç olarak kalacağı görüşündeyim. Ama ABD CAATSA yaptırımlarını gevşetir, özellikle Halkbank Davası olumlu sonuçlanacak olursa, bu gelişmelerin devamında kredi not artışları ve yabancı girişlerinin artacağı süreçleri yaşarız. Tüm bunlar yurt dışı borsalardan pozitif ayrışmamızın destekçisi olacak gelişmeler olur. İlk adım olarak F-16 satışı gerçekleşecek olursa bu ilk olumlu sinyal olur.

Kredi notlarımızın artması devamında gelebilir ama yatırım yapılabilir seviyenin kurumlara göre 5-6 kademe altında kaldığımız için, yatırım yapılabilir düzeye çıkma sürecimiz çok uzun zaman alacak beklentiler olur. Bunun için Batı ile ilişkilerden ziyade kendi içimizdeki doğru ekonomik kararlar, yapısal reformalar ve para politikalarında istikrar sağlayacak sıkılaştırıcı önlemleri uygulamamız çok daha önemlidir. Hatalı para politikası kararları ile kendimiz bozduğumuz ekonomimizi düzeltmeden yatırım yapılabilir not almayı beklemek hayal olur.

Cari İşlemler açığımızda artış sürüyor. Aynı zamanda öncesinde cari açığı dengeleyen ve azalmasına katkı yapan net hata ve noksan kaleminde de 7.4 Milyar Dolar'lık eksi tablo da sürüyor. Ancak seçimler öncesi eksiye dönen net hata ve noksan kaleminin seçim sonrası yeniden pozitife dönmesini bekliyorum. Hem de hızlı şekilde.

Son bir tekrar daha yaparak tamamlayayım. Teknik olarak kar satışlarının gelebileceği direnç bölgesinde olduğumuz için ben her an realizasyon yaşanmasını bekliyorum. Ama sonrasında bankacılık sektörü desteği ile yeniden yön yukarı dönebilir. Bu arada hisse bazlı ayrışmalar yine sürecektir. DD tablomuzda tekniklerine göre öne çıkabilecek hisseleri paylaştım. İnceleyebilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 11.07.2023
  09:08

  İsveç'in NATO'ya girmesi konusunda Türkiye'nin engeli kaldıracak olması ve karşılığında İsveç'in Türkiye'ye AB ve Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda destek olacağı konusunda mutabık kalınması bugün piyasalara olumlu yansıyacaktır. T... Devamı »

 • 10.07.2023
  09:15

  Ekonominin içine düştüğü kötü durumu düzeltmek için, zamlar, yeni veya çifte vergiler, özelleştirmeler, krediler üzerinde artışlar dahil, faiz artışı gibi her türlü para politikası ve maliye politikası tedbirlerini görmeye d... Devamı »

 • 07.07.2023
  09:46

  Biz dünyanın 2008-2009 yılında yaşadığı ABD kaynaklı mortgage krizinin benzerini 2001 yılında önceki siyasilerin birikmiş hataları nedeniyle kendi başımıza yaşamış, birçok banka ve kurumumuz batmış. 70 Milyar Dolar'lık bir bankacılık batışı sonrası kendimize çeki düz... Devamı »

 • 06.07.2023
  09:20

  Henüz istediğim gibi çok yoğun değil ama en azından az da olsa devam ediyor olması borsa için gayet iyi bir durum. Enflasyon gelişmesine göre kur ve faizlerin göreceği zirveler anlaşılınca yabancı girişleri daha da artacaktır. Bu süreç ciddi zordur! ... Devamı »

 • 05.07.2023
  09:45

  BIST dün gün içinde 6076 ile TL bazında en yüksek seviye rekoru kırsa da, kapanışı bir gün öncenin altında kaldı. Son dönem yükselişlerin alıcılarına bakınca, yabancılardan ziyade yerli alımlarının öne çıktığını görüyoruz. Henüz fa... Devamı »