Mehmet Şimşek Kabul Ederse Borsa Coşar!

29.05.2023 12:38
 •  A 

En büyük belirsizlik nedeni olan seçimler bitti. Mahalli seçimler sonrası büyük şehirleri kaybeden iktidar, genel seçimleri de kaybeder beklentisi ve uygulanan hala hatalı olduğunu düşündüğüm para politikaları yüzünden yabancı uzun  zamandır Türkiye'ye mesafeli duruyorlardı. ABD ve AB'li liderler seçimlerde iktidara yaramasın diye ilişkileri de mesafeli tutuyorlardı. Ama seçim bitti ve aynı iktidar meclis çoğunluğu dahil devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarını sürdüyor. 

Şimdi bu tabloda süren ve  en büyük risk teşkil eden belirsizlik ekonomi ve para politikalarında devam ediyor. Eğer Mehmet Şimşek faiz değişimini kabul ettirerek cumhurbaşkanı kabinesinde yer alırsa, bu durum yabancı tarafından çok olumlu karşılanır. Uzun zamandır uzak duran yabancı Mehmet Şimşek ile birlikte yeniden çok yoğun şekilde giriş yapmaya başlar. Mehmet Şimşek açısından da, öncesinde kabinede daha güçlü bir rakip olan Babacan da olmayacağı için, iktidarın ve partinin en güçlü ikinci kişisi durumuna gelmek teklifin kabulünü sağlayabilir. Ama dediğim gibi, para politikalarında değişimin kabulü halinde Şimşek kabinede yer alır görüşündeyim.

İşte eğer Şimşek kabineye girecek olursa, başta kchol ve sahol olmaz üzere holdingler, diğer tarafta da özel bankalar dahil yabancının yoğun girişini görürüz. BIST yeniden tavanlara sahne olur diye düşünüyorum. 

Ekonomi ve para politikarında uluslararası itibarı olan kadro değişimi yapılmaz, politikalardaki hatalardan dönüş olmazsa, bu dediklerimin hepsi hayal olur. Ama o durumda da, mevcut kadro ve politikalarla sürdürebilmenin imkanı olmadığını görmek zorunda kalırız diye düşünüyorum.

Para politikaları 2021'de değiştirilip, enflasyona rağmen faizler düşürülürken, dövize pat 10 Milyar Dolar çakarız, olmadı bir 10 Milyar Dolar daha satarız döviz spekülatörleri dağılır sözlerine inanarak bu politikalar uygulanmış olabilir. Şu an ise biten hatta eksiye dönen rezervlere rağmen bu dedikleri olmadığı için, bu politikaları kimler uygulattı ise, yanlış olduğu görülmüş durumda. 

Diğer taraftan ise, siyasi mesafeli duran batılı liderler Biden ve Macron başta birlikte çalışma isteklerini ifade eden kutlama mesajlarını anında yolladılar. Bu demek ki, dış ilişkilerde de hızlı düzelmeler görülecektir. Para politikası ısrarı ile bu fırsatların harcanmayacağını düşünüyorum.

Eğer doğru düşünüyorsam kayıpların çok hızlı telafi edildiğini göreceğimiz görüşündeyim.

NOT: Seçim sonrası yazılan üçüncü beklenti yazımdır. Diğerlerini de okuyunuz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 29.05.2023
  09:37

  Seçimdeki sonuçların milliyetçi duygulara göre şekillendiğini düşünüyorum. Çünkü seçimi etkileyen en yüksek seçmen grubu olan alt gelir grubunda asgari ücret artışı, memur-emekli maaşları, bu açıklanan tüm ... Devamı »

 • 28.05.2023
  22:12

  İkinci tur seçimleri de bitti. Sayın Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Sonuçlar ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olur umarım. Seçimin galibini belirleyen ülkenin siyasi dağılımını dikkate almadan adaylık ısrarından vazgeçmeyen, yıllardır kat... Devamı »

 • 26.05.2023
  09:13

  Son bir seans daha yaşayıp, pazar günü ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimine gideceğiz. Kim kazanırsa kazansın, yeter ki sonrasında doğruları yaparak ülkeyi içinde bulunduğu finansal risklerden çıkartsın. Umarım özellikle ekonomi kabinesinde piyasaları sakinle... Devamı »

 • 25.05.2023
  09:08

  Bugün TCMB Para Piyasası Kurulu faiz kararı açıklanacak. Sayın cumhurbaşkanı seçilirse faiz indirimlerine devam edileceğini açıkladı. Ama seçimlerin öncesinde bugün faize dokunulmayacağını düşünüyorum. Bununla birlikte düşürmeye dev... Devamı »

 • 24.05.2023
  09:17

  Nisan başında yabancı takası %28,26'ya inmişti. Sonrasında altılı masanın uzlaşması ile yabancı alımları başlamıştı. İlk tur öncesi anketler Millet İttifakını önde gösterince yabancı takası %30.21 seviyesine ulaştı. Özel bankalar ve holdingler 3-4 günde %40'lar d&uum... Devamı »