Değiştire Değiştire Alımlar Sürüyor!

27.12.2022 09:36
 •  A 

Dün de teknolojiler, kozalar, petro kimyalar, otomotivler, yenilebilir enerji üreticileri, thyao devredeydi. Birkaç farklı hisse grubu ile bunları alarak endeksi yeni zirveye taşıdılar. Bir şekilde endeksi yükseliş trendinden çıkartmadan yukarı taşımaya devam ediyorlar. Bunu o kadar sistemli yapıyorlar ki, düşen ortamda bir anda bazı hisselere satışlar gelirken, bazılarına da aynı anda alımlar geldiğini görüyoruz. Bunlar algoritma ve robotlarla yaşanıyor. Bu trend hareketleri her zaman bu şekilde yaşanmadığı için, fırsatı yakalamışken olabildiğince yararlanmaya bakın derim. Ama doğru zamanlamalarla değişimler çok daha yüksek parite karları sağlıyor. Tabi zamanlama yanlış olursa, bunu sağlamak için yapacağınız değişimler nedeniyle elinizdeki potansiyeli yüksek hisseleri de kaçırma riski var.

İşte bu konuda destek almak için, dokuz aylık bilanço değerlendirmelerimi ve DD tablosu paylaşımlarımı takip edebilirsiniz. Gördüğüm tüm bilanço ve teknik detayları sizlerle bu platformlarda paylaşmaya çalışıyorum.

Bugün de benzer işlerin olacağı bir gün olmasını bekliyorum. Pozitif ayrışanlar da, satış yiyenler de olacaktır. Ama yeni öngörü verme konusunda zorlanıyorum. Teknik düzeltmeler olmadan yaşanan yükselişler yeni alım fırsatı vermeden oluyor. Tam kırdı öngörü vereyim dediğiniz yerde kar realizasyonu gelebiliyor. O zaman da maliyetli olarak bir süre beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ama yapacak bir şey yok. Yükseliş bu şekilde düzeltmesiz sürdükçe, maalesef zaman zaman riskleri göze alıp, dirençlerin kırıldığı yerlerde alım öngörüleri yapmak durumunda kalıyorum.

Tüm üyelerimiz bilmeli ki, yapılan öngörülerin kesinliği diye bir şey yok. Hepsi de gerçekleşebilir, hiç birisi de gerçekleşmeyebilir. Benim o an için teknik-temel beklentilerime göre verildiği için, zaman zaman yanlış çıkma riskleri de olabileceğinin bilinmesini isterim. Tüm çabam, mümkün olduğunca en az hata-yanlış ile yoluma devam edebilmek.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 26.12.2022
  09:49

  TL bazında endeks zirve ve kapanış rekorları kırmaya devam ediyoruz. Ama bu arada kar realizasyonları da iyice artmış durumda. Hisseleri teknik taradığımda pozitif ayrışanlar da var, çok sayıda kar realizasyonu yaşayan da. Yıl sonu bilançoları yakında bağlanmış olacak. Açıklamas... Devamı »

 • 23.12.2022
  09:16

  Yani bir tarafta verirlerken, diğer tarafta alarak yoluna devam ettiriyorlar. Ama görüyorsunuz ki, bu işten vaz geçseler bir anda her yerde devre kesiciler yaşanıp, ciddi düşüşler görülebilir. Bu nedenle bilançosuna göre iskontolu olduğunu düş&uu... Devamı »

 • 22.12.2022
  09:45

  Beklenti faizlere dokunmayıp %9 olarak sabit bırakması yönünde. Ben de öyle olmasını bekliyorum. Bu nedenle olası bu yönde bir kararın piyasa için çok etkisi olmasını beklemiyorum. Zaten her şekilde kurlar üzerinde baskı sürüyor. Ama sanki kurlarda da... Devamı »

 • 21.12.2022
  09:28

  Son dönem BIST'i yukarı taşıyan bankacılık sektörü dün arka arkaya devre kesici yediler. Adeta çakıldılar. Xbank kırarsa hızlanır dediğim 5102 seviyesini kırdığı gibi 5438'e bir günde yükseldi. Dünkü kar satışlarında ise yeniden 5081 seviyesi il... Devamı »

 • 20.12.2022
  09:34

  BIST şimdi de bankalarla yoluna devam ediyor. Zaten yükseliş sürecek, yeni zirveler görülecekse bunun banka sektörü hisselerinin dahil olması ile olacağını yazıyordum. Bu nedenle xbank 'ın 4909 ve 5102 dirençlerine dikkat çekmiştim. Kırılırsa sert y&uu... Devamı »