İyi BIST Açılışı Bekliyorum!

24.10.2022 09:48
 •  A 

Teknikler ve işlem şekilleri BIST'in 4000-4250 seviyelerine doğru hareketini sürdürebileceği izlenimi veriyor. Bilanço döneminin sürprizlerine yakalanmadan bu dönemi gayet güzel karlarla geçirebilirsiniz. İçeride hisse iştahının çok yüksek olduğunu görüyorum.

Kambiyo Rejimimiz Nedir?
              Serbest kuur rejimi diye biliyorum ben. Lakin alınan kararlar çok sıkı bir kambiyo-döviz kontrolü yapıldığını gösteriyor. Liralaşma hedefi dövize ek zorluklar çıkartılarak sağlanmaya çalışılıyor. Bu işin sonu Sabir kur rejimine mi çıkacak yoksa diye düşünmüyor da değilim! 

BDDK yeni aldığı kararlarla 15 Milyon TL üstünde döviz varlığı taşıyanlara ya da aktifleri içinde %15 döviz tutanlara size TL kredi yok sınırlamasını 10 Milyon TL karşılığı döviz ve %10 doviz pozisyonuna indirdi. Bu sayede TL kredi kullanmak isteyenlere elindeki dövizini sat deniyor. 

Büyük ölüçekli şirketlere krediyi kısıp, orta ve küçük ölçekli esnaf kapmanyası başlatılıyor. Kısacası büyükler başınızın çaresine kendiniz bakın deniyor. Çünkü artık 10 Milyon TL dediğiniz tutar orta ölçek bir konut değeri demek. 

Bu uygulama borsada da bir çok şirketin TL kredi kullanımında sorunlar yaratabilir. Ama kimin TL ihtiyacı var direk söylemek de kolay değil. Umarım amacına uygun işer bu kararlar. Yoksa günü geldiğinde enflasyon düşmüyor diye, kurlar bir patlamaya kalkarsa, bunun faturası tüm ülkeye çok büyük bir risk ve yük yaratır. Bunun riskini almak istemeyen bir çok şirket, dövizini bozmamak için TL kredi kullanmayacaktır. Bu da aslında bir yerde büyümeyi de sekteye uğratabilir.

Bugün seyahatten döndüğüm için kısa bir yazı olsun. Teknikleri tamamlamak daha önemli. Pozitif bir borsa bekliyorum. Ama bu döviz tedbirlerinin üzerinde ayrıca duracağım bir yazıyı yakında yazacağım.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. İyi bir haftanız olsun.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 21.10.2022
  02:11

  Uçağımız sabah çok erken kalkıyor. İki saat sonra havaalanında olacağız. Kısmetse pazar akşamı dönmüş olacağız. Hava güzelse denize de girmiş oluruz bahane ile. Bakalım Kıbrıs nasılmış görelim. Ben ilk kez gitmiş olacağım. Neyse bir saat kestirip öyle kalk... Devamı »

 • 20.10.2022
  09:18

  Bugün 14:00'te TCMB politi faizi kararı açıklanacak. Enflasyon ve reel faiz arasında 70 puanlık bir eksi faiz olan bir ortamda olması gerekenleri değil, ne yapılır konusunda beklentiler paylaşılıyor! Beklentim en az 100 baz puanlık bir indirim daha olması. Ben yıl sonuna kadar diğer ... Devamı »

 • 19.10.2022
  08:56

  Şimdi ne oldu da bir anda bankalara girdiler, bir anda bankaları tavan yaptılar? Bunu yaparken alanlar, bir gün sonra ise aldığından fazlasını geri vererek çıktılar. Bunu yaparken de tavanlayan, dün de bu tavanların oldukça üstünde açılıp gapler bırakan banka... Devamı »

 • 18.10.2022
  09:27

  Dün ABD'de gelmeye başlayan bilançoların etkisi ile sert yükseliş tepkileri görüldü. Bu hafta S&P'de 50'den fazla şirket bilançosunu açıklayacak. Bilançolar bu dönem iyi gelebilir. Zaten sorun da bu. ABD'de halen bilanç... Devamı »

 • 17.10.2022
  09:29

  Dokuz aylık bilanço dönemi başlıyor. Bir çok kez söyledim. Bilanço risklerinden hep çekinmişimdir. İyi beklenti ile fiyatlanan hisselerde beklentiden kötü bilançolar gelirse, hisseler bir anda satış yiyorlar. Sonra toparlanmak da zaman alabiliyo... Devamı »