Satış Baskısı Bitmedi!

01.07.2022 09:37
 •  A 

Dün kayıplar sonrası endeksin 2367'den tepki alımları ile toparlandığını gördük. Ama bence yaşadığımız satış baskısı bitmedi. Yurt dışı için de bu risk sürmeye devam ediyor. Ki, bugün de yurtdışı borsalarda eksi vadeliler görüyoruz. 

BIST ve bizim piyasaları bozan, sadece yüksek enflasyon baskısı değil. Aslında enflasyon ve kur artışından hisseler olumlu etkileniyordu. Ama TCMB faiz kararındaki ısrar, BDDK'nın da aldığı iyi hisseleri bile sıkıntıya sokan kararlar maalesef hisselerdeki be piyasadaki belirsizlikleri olumsuz yönde baskılıyor. Böyle olunca da, yabancı zaten yaptığı satışlara devam ediyor. Aynı şekilde garantinin enflasyon muhasebesine döneceğim açıklaması da, diğer şirketler de mi benzerini yapar sorusunu öne çıkardı. Tüm bunlar bizim piyasalarımız için önemli sorun ve baskı nedenleri.

O yüzden bir süredir dediğim gibi yaz mevsim olarak zaten sıcakken, maalesef piyasa hareketleri olarak da ekstra sıcak geçecek gibi duruyor. Güne dışarıdaki eksilerle BIST de eksi başlayabilir. Dün gördüğünüz gibi çok sayıda yeni öngörü yaptım. Bunlardan thyao beklentimi bir üst teknik dirence doğru revize yaptım. Bu dönemin işleri en iyi olan şirketlerinden birisi ulaştırma olarak thyao diye düşünüyorum. Bu nedenle ilk dirençte kapatmak istemedim. Ama arada daha alt dirençler var. Ben daha ziyade beklentileri 74.00'TL'ye çeken kurum raporlarının da etkisi ile, zaten bilançosu çok iyi olduğu için bu revizeyi yaptım. Ama bu sıra yukarı fazla revize yapmadan, gerçekleşmelerde kapatıp, sonra teknik yeni düşüşleri beklemeyi daha uygun buluyorum.

NOT: Bu arada, MR sonucum çıktı. Doktorum biyopsi alalım dedi. Bugün yine hastaneye gidip, ilaçları alacağım ve biyopsi tarihine karar vereceğiz. Muhtemelen önümüzdeki hafta ortası falan o işi de hallederiz. Ondan sonra artık çıkan sonuç neyi gerektiriyorsa, onu yapacağız.

Hepinize iyi bir hafta sonu, sağlık ve bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 30.06.2022
  09:33

  Alınan yeni kararlarla şirketlerin karlarında azalma riskleri, etkilenmeyeceğiz TL kredi kullanmıyoruz, nakitimiz bol nasılsa diyen şirketler için de döviz sattıracak yeni tedbirler gelebilir endişeleri, kamu bankaları için beklenti fiyatlarında çok sert düşüşler ... Devamı »

 • 29.06.2022
  16:14

  Endeks için 2466 önemli bir destek seviyesi. Buradan alım tepkileri gelebilir. Ama eğer bu destek de aşağıya kırılırsa, ikinci alt destek grubuna düşeriz. O zaman düşüş daha da derinleşebilir. Bu nedenle şimdilik izlemede duruyorum. Duruma göre yeni alım öngö... Devamı »

 • 29.06.2022
  01:20

  Arka arkaya açıklanan kararlar piyasaların düzenini bozdu. FED ve olası resesyon, dış dünya için bu denli risk yaratırken, BIST olarak yüksek enflasyondan karları yüksek, yüksek nakit ve dövizi bulunan, ihracatları güçlü şirketlerle ve TCM... Devamı »

 • 28.06.2022
  00:06

  Arkadaşlar, Salı öğleden sonraya kadar aranızda olmayacağım. 5-6 yıldır takipte olan iyi huylu bir prostat sorunum var. Cuma günü yaptırdığım rutin tahlillerimde, durumu doktorumla konuşmam gereken yüksek bir değer çıktı. Bu nedenle sabah 11:10'a randev... Devamı »

 • 27.06.2022
  09:20

  Öncelikle BDDK'nın kararları hakkındaki görüşlerimi cuma gece; ''BDDK Kararları Hakkında İlk İzlenimlerim!'' başlığı ile paylaşmıştım ama dün yazıyı revizelerle son haline getirmiştim. Son haliyle de okuyunuz lütfen. Evet bugün gözler alınan... Devamı »