TCMB Faizi Değiştirmedi!

24.06.2022 09:40
 •  A 

Gelişmiş ekonomilerde resesyon endişeleri ve bu nedenle de faiz artışları olmasına rağmen, TCMB %14 olan politika faizini değiştirmedi. Ama diğer bazı alanlarda sıkılaştırma önlemlerine yönelik adımlar atıldı. Hoş faize dokunmadan bu yapılanlar ne kadar yeterli olur bilemiyorum.

Dış dünyada resesyon riski tedbirleri gevşetecektir beklentisi hakim. Yani merkez bankalarının faiz artışları, ekonomileri resesyona sokma yönünde gelişmeler yaratırsa, ki gelen verilerde bu yönde daralan rakamlar gelmeye başlaması bu izlenimi veriyor. Bu takdirde merkez bankaları fazla katı olamaz, yıl sonuna doğru sıkılaştırma önlemlerinde yeniden gevşetmeye dönebilirler diye beklentiler dile getirilir. Açıkçası ben enflasyonu tersine çevirmek istiyorlarda, ABD faizlerinde %3.5-%4 oranlarının görülebileceği ve bu nedenle de yukarıdaki beklenti ile endekslerde yükseliş yaşanırsa, bunun tepki olarak kalacağı ve görülen desteklerden daha alt seviyelere doğru düzeltme ve düşüşlerin sürmesini bekliyorum. 

BIST'de bugün alıcılı bir açılış bekleniyor. Bir süredir özellikle belirtiyorum! Bugünlerde endeks olarak değil de, hisse bazlı odaklanmak daha doğru olacaktır. Çünkü düşüş riski yaratan baskılar yüzünden endeksten pozitif ayrışan teknikler görüleceği görüşündeyim. Potansiyel sektörleri de beklenti yazılarımda paylaştım. Destek-Direnç Tablosu paylaşımlarımdan da olası hareketlenmeleri takip edebilirsiniz.

Teknik paylaşımlarda iki yönlü takip etmek gerekir! Eğer kırılan desteklerse, alt sıralı destekler yeni teknik hedefler olur. Ama kırılan dirençlerse, bu takdirde sıralı üst dirençler yeni teknik beklentiler olacaktır.

Aşağı-yukarı hareketlerle sıkışık bir haftayı bitiriyoruz. Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 23.06.2022
  09:47

  FED Başkanı Powell, dün açıklamalarda bulundu ve resesyon riski var, bu nedenle de enflasyon hedef olan %2'ye uygun düşme yönünde dönüş görene kadar faiz artışları ve müdahaleler devam edecek dedi. Diğer taraftan AB Merkez Bankası ECB Başkanı Lagard... Devamı »

 • 22.06.2022
  09:42

  FED karaları, olası uygulamaları, Rusya yaptırımlarının enerji vb. fiyatlara yansıması, tedarik sorunlarının da henüz bitmemiş olması ile dünya genelinde resesyon riskleri sürüyor. Bu nedenle dışarıdan satış baskılarının bir süre daha devam edeceği görüşüm&uum... Devamı »

 • 21.06.2022
  09:32

  Bugün pozitif bir açılış bekliyorum. Bunun nedenlerinden Suudi Prens ve İsrail Dış işleri Bakanının ziyaretlerini de sayabiliriz. Suudi prensin ziyaretinden dolar girişi sağlayacak bir takım anlaşmalar beklenti dahilinde. Ama sonuçta dünyanın gelişmiş ülkelerindeki enfla... Devamı »

 • 20.06.2022
  09:25

  Fransa savaşın sonuçlanması için Ukrayna'nın toprak tavizi vermesi mesajı veriyor. ABD ve İngiltere ise uzlaşma çıkmadan olabildiğince savaşın uzamasını, bu süre içerisinde Rusya'nın yaptırımlar ve savaş kayıpları nedeniyle yıpranmasını istiyorlar. Ama aynı a... Devamı »

 • 17.06.2022
  09:50

  Dün gelişmiş borsalar ve BIST'de ciddi bir realizasyon yaşandı. Dışarıdaki satışlar FED'in faiz kararı ve faizlerin bu şekilde artması halinde resesyon yaşanması endişesi ile yaşandı. Yani onlar sonunda FED'in alması gereken karar alınınca bununla yüzleştiler. Bir kaç ay... Devamı »