BIST İştahı Sürüyor!

11.04.2022 11:32
 •  A 

Arkadaşlar,

Şu an ekran başındayım. Güzel bir uygu ve ter atınca gayet iyiyim şu an. Hafif bir nezle dışında sorunum yok şimdilik. Umarım yenilemez.

BIST'e dönersek, gördüğünüz gibi BIST iştahı her şeye rağmen sürüyor. Bankalar bugün de çok ciddi prim yapmışlar. Ama seans başında gördüğü seviyelere göre ciddi realizeler de yaşanmış. Yurt dışı yine eksi. ABD tahvil fazilerinde ciddi yükselişler hala devam ediyor ki, normalde bu durumun borsalar için satış baskısı yaratacağını yazıyorduk önceki yazılarımızda. Nitekim gelişmiş borsalarda kar satışları da yaşanıyor zaten.

Dolar Endeksi DXY de, 100.lere dayandı. DXY'nin yükselmesi de borsalar için riskli bir gelişmedir.

Aynı şekilde Yabancı takası da düşük kalmaya devam ediyor. Bugün için %36.84 seviyesinde. Dışarıdan gelen bir para girişi yok. Ama BIST pozitif ayrışmayı sürdürüyor. Bir de saydığım risklerde düşer diye düşündüğüm ons altın da yukarı teknik görüntü veriyor. Onsda da yükseliş tepkisi görebiliriz. Bunlar gayet güzel, sadece olası kar satışları da her an gelebilir bunu da unutmayın. Uyarılarımı yaparken söylediğim; trend yükselişi sürerken bunun dışında kalmayın. Trend ve teknik hala dirençleri kırararak yükselişe devam ediyor. 2406 seviyesinin üzerinde olası gidebileceği seviyeleri teknik tablolarda paylaştım. Oradan bakabilirsiniz. Bu arada görürse parabol satış uyarısı verir dediğim seviye yükselmeye devam ediyor. Ama hala satış sinyali vermedi. Bugün için görürse satış sinyali verebilecek olduğu seviye 2376 - 2375 civarında bulunuyor. Bu seviyenin devamlı ve dik şekilde yükselmesi, kar satışları gelince bunun biraz sert olacağını gösterir. Yani ne zaman piyasa satış sinyali verir onu göreceğiz ama bunu yaptığı zaman derin bir kar satışı riski olacağını hiç unutmadan yüskelişin nimetlerinden yararlanmaya bakalım. 

Bu arada Şubat cari açığı açıklandı. Aylık 5.15 Milyar Dolar açık var. 12 aylıkta 21.8 Milyar Dolar cari açığımız var. Bu durumun riski arttırdığını zaten yazıyorum. Şimdilik etkisi yok ama riski var olduğunu bilin.

İşsizlik verisi ise 0.5 düşüşle 10.7 olarak gerçekleşmiş. İyi bir durum. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 11.04.2022
  00:19

  Cumartesiden beri artan bir vucut kırgınlığım var. Sırtım, kollarım bacaklarım ağrıyor. İki hafta evvel evin ısınma sistemi olan ısı pompasını, doğal gaz ile değiştirdik. Ama maalesef hala sayaç ve gaz bağlatısı olmadı. Evimiz çok az güneş görüyor. O nedenle havalar ısın... Devamı »

 • 08.04.2022
  09:42

  Gördüğünüz gibi, dün de bankalar alındı ve endeks yine yükseldi. Bu arada da yurt dışında ciddi eksi endeksler yaşanıyordu. Ama BIST hisse ve sektör değiştire değiştire pozitif ayrışmayı sürdürüyor. Hemen tekrar ve özellikle belirteyim! BIS... Devamı »

 • 07.04.2022
  09:14

  Üç gündür artan kar satışlarının riskli hale gelmeye başladığı konusunda uyarmak istiyorum! Lütfen temkinli olun. Tamam yükseliş trendi kırılmadan panik yapmayın ve yükselişin içinde kalın ama, trendin desteği her gün yükseldiği için de, h... Devamı »

 • 06.04.2022
  09:35

  Kar satışları zaten bir süredir yaşanıyor. Hatta 2103 ve 2200 dirençlerinde gelen satışları da alarak yolumuza devam ettik. Yani aslında birileri dirençlerde ciddi satış yapıyor. Ama buna rağmen bu satışlar alınmaya devam ediyor. Satanların içinde yabancılar da var diyebili... Devamı »

 • 05.04.2022
  08:55

  İlişkilerdeki tüm sorunları biliyorsunuz. Yıllardır artarak devam ediyor ve hala çözülmeden sürüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden Brüksel'deki son NATO zirvesinde ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir karar almışlardı. Bu çerç... Devamı »