FED'den Faiz Sinyali!

06.01.2022 09:22
 •  A 

ABD Merkrez Bankası FED, enflasyonun kalıcı olmaya başlaması endişesi ile beklenenden daha erken bir faiz artışına işaret etti. Bu durum ABD borsaları başta, kar satışlarının gelmesine ve ABD 10 yıllık faizlerinin hızla %1.74 civarına yükselmesine neden olmuş görünüyor. Teknik ihtimalleri tablomuzda bulabilirsiniz.

Hoş FED ve genel piyasa bunu beklemiyor olsa da, uzun süredir FED varlık alımı süreci ve faiz artışına 2022'de başlamasını beklediğimi ısrarla yazdığımı biliyorsunuz. Gelişmeler FED'in adım adım faiz artışı sürecine yaklaştığını gösteriyor. İlk çeyreğin sonu ya da en geç ikinci çeyrekte FED'in faiz artışını başlatmasını bekliyorum.

Lakin hemen yazdığım gibi bir uyarımı da ekleyeyim! Bu faiz artışı bir anda tüm piyasaları ters yüz edecek oranlarda olmayacaktır. 0.15-0.25 aralığında bir artışla başlanmasını bekliyorum. Bu yüzden bir anda piyasaları aşırı bozacak bir gelişme olmayacaktır. Ancak ABD borsası pandemiden bu yana fazlası ile satın alındığı için, faiz artışı süreci sonrasında % 15 civarı bir düzeltme yaşanmasını, bu düzeltmenin bir kerede değil, bir süreçte olmasını bekliyorum.

İşte bu ortamda biz ise enflasyon-faiz denklemini ters şekilde uygulamaya çalıştığımız için, kurlar ve haftalık politika faizleri hariç tüm faiz vadelerinde yükselmiş durumda. Bu durum BIST için de stres sebebi olacaktır. Yani dış borsalarda bu yönde büyük bir kar satışı başlarsa, ilk anda BIST de, bundan negatif etkilenecektir. Ancak BIST zaten olması gerektiğinin altında fiyatlandığı için, bu etki daha zayıf ve geçici olacak, sonrasında TL bazında yeni rekorlar ve hissse bazlı pozitif çok sayıda ayrışmalar görmemize engel olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bugün dışarıdaki kar satışları ve eksi piyasalar yüzünden BIST de satıcılı açılış yapabilir. Düşüşlerde olası destekler yine alım fırsatı yaratacaktır. Çok sayıda hissenin bilançolarının enflasyon ve kur artışlarından olumlu etkilenmesini beklediğim için, düşüşler yaşanacak olursa daha sınırlı olacak ve sonrasında beklentisi iyi hisselerde yeniden alımlar gelmesini bekliyorum. Ancak, faiz ve kur artışlarının bankacılık sektörü bilançoları için olumlu olmadığını düşündüğüm için, bankacılık sektörüne uzak durmaya devam edeceğim.

Bu süreci tekniklere odaklı geçirmek önemli olacaktır. 

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 05.01.2022
  09:41

  Borsalarda alım iştahının yurt dışı ve BIST'de sürdüğünü görüyoruz. Bizim için BIST önemli. 1978 seviyesinde bollinger direnci var. Bu seviye geçilecek olursa sonraki sıralı dirençleri Destek-Direnç Tablosunun ikinci seviye diren&cce... Devamı »

 • 04.01.2022
  09:20

  Dün açıklanan enflasyona göre TÜFE aylık % 13,58, yıllık; %36.08, ÜFE ise, aylık % 19.08, yıllık ise % 79.89 açıklandı. Yani faiz sebeptir, enflasyon sonuç tezine uygun zolama politika faizi indirimi yapmanın, istenildiği gibi enflasyonu da, faizleri de indir... Devamı »

 • 03.01.2022
  09:24

  Saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile 2021 enflasyonu kapanmış olacak. Ben de dahil, % 30'lar düzeyinde yıllık enflasyon beklentisi yüksek. Aylık rakam çift haneyi de bulabilir. Maalesef kurların bu şekilde yükselişi zamları ka&... Devamı »

 • 31.12.2021
  09:39

  2020 sonrasında 2021 yılını da ülke olarak ciddi sıkıntılar içinde bitirmek üzereyiz. Ama maalesef ekonomi ve finans alanında çok ciddi belirsizliklerle yeni yıla girmek üzereyiz. 3 Ocak'da enflasyon açıklanacak. % 30'lar civarında ciddi bir enflasyon ile ... Devamı »

 • 30.12.2021
  09:53

  Kur Garantili Faiz Modeli ile kurların ve döviz tevdiat hesaplarının yükselmesi önlenmeye çalışıldı. Yeni Ekonomi Bakanımız kamudan hiç döviz satışı olmadı sözünde ısrar ediyor. Kararın açıklandığı andan itibaren yaşanan satışlar, hane halkından gel... Devamı »