Bilançoları İle Öne Çıkan Hisseler!

05.11.2021 09:18
 •  A 

Bilançolar bitti bitiyor. Son bir kaç hisse sonrasında tamamlanmış olacak. BIST bilançoların da desteği ile yükselişine devam ediyor. Lakin teknik olarak önemli seviyelerdeyiz. 1574 ve 1589 önemli dirençler. 1575 ile ilk direncin üzerindeyiz. Açıkçası 1589 seviyesinden kar satışları gelmesini bekliyorum. BIST 1589'a yakın seviyelerden kar satışı yaşadıktan sonra yıl sonu yükselişini yaparsa, daha sağlıklı ve teknik olarak da güçlenmiş bir alım trendi başlatır. Bu şekildeki yükselişler bizi kar satışı riskine yakalanma stresine sokacaktır. Son iki günün işlemleri sonrasında altta kalmış gapler oluştu. BIST için 1547, xbank için de 1424 seviyesinde gap bırakmış olmamız bu endişeme neden oluyor. Dikkatli olmakta yarar var. Ama ben bu endişeye sahipken, 1589 direnci de kırılacak olursa, bu takdirde teknik olarak 1650 - 1700 ve 1750 sıralı dirençlere doğru yeni TL zirvelere yönelecek alımları görebiliriz.

İşte bu ortamda eldeki hisseler önemli olur. Kar satışına da yakalansanız, ederi yüksek olan bir hisse risklerinizi azaltacaktır. Bilançolarına göre benim yıl sonu daha yüksek fiyatlar görmesini beklediğim bazı hisseler şunlar; 

Aksa, Isdmr, Eregl, Sıse, Thyao, Kozalar, Tkfen, Ttkom, Ismen, akbnk, garan, ısctr, ykbnk, petkm, doas, egser, goody, selec, sahol, kchol ilk aklıma gelenler. Bazıları kar satışı yaşadılar. Bazıları da yeni yaşayabilirler. Ama yıl sonu bilanço beklentilerini de dahil edince, önümüzdeki günlerde bu hisseler benim için öncelikli olacaklardır.

Bugün ABD Tarımdışı İstihdam Verisi gelecek. 
              Beklentilerden kötü de, iyi de gelen veriler oldu. Ama sonuçta piyasaları çok bozmadı. FED'in enflasyon konusunda geçici söylemi şimdilik yurt dışı borsaları bozmadı. Risk iştahının yüksek olarak sürmesine devam ediyor. FED'in varlık alımını azaltmasına rağmen faiz konusunda hala uzak durması on yıllık tahvil faizlerinin gevşemesine neden oldsu. Ons altın ve ABD endekslerinde yeni yükselişler gördük.

Kısacası BIST için dışarıdaki gelişmelerden ziyade, bizim kendi özelimizdeki gelişmeler daha önemli olacaktır.

NOT: 10:00'da Ekotürk tv. skype bağlantısı üzerinden, sevgili Perihan Tantuğ ile gündemi değerlendireceğiz. İlgisini çekenleri bekleriz.

Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta sonu dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 04.11.2021
  12:35

  Değerli Üyeler, Zaman zaman bu hatırlatma ve uyarımı yapıyorum. Yeniden ve özellikle de yeni üyelerimiz için bir kez daha yapmak istedim! Öncelikle her üyemiz, Giriş kısmının sağında yer alan ''Siteyi Tanı'' kısmını çok dikka... Devamı »

 • 04.11.2021
  09:08

  Dün FED kararı açıklandı. Beklendiği gibi varlık alımlarında kasım ayının sonunda azaltım başlıyor. Tahvil alımlarında 10, ipoteğe dayalı kağıtlarda 5 Milyar Dolar azaltıma gidecekler. İlk anda 15 Milyar Dolar olarak başlayan aylık azaltım hızı, gelişmelere göre ayarlanabilir dendi.... Devamı »

 • 03.11.2021
  09:16

  Enflasyon Ve FED Günü! Ekim Ayı enflasyon rakamımız 10:00'da belli olacak. % 20 üzerinde bir rakamın gelmesi bekleniyor. Beklendiği gibi yüksek bir enflasyon rakamı çıkmasına rağmen, faiz indirimleri devam edecektir beklentisi kurları yeniden yukarı ite... Devamı »

 • 02.11.2021
  09:35

  ABD FED'den varlık alımlarında azaltım kararı bekleniyor. Ben de birkaç ay öncesinden beri kasım için FED'den varlık alımı azaltımı kararı beklediğimi birçok kez yazdım. Bu beklentimi koruyorum. Sadece tedarik aksamaları şirketlerin üretimlerini engelliyor. Bu ... Devamı »

 • 01.11.2021
  09:15

  Botaş, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatını sabit tutarak, sanayiye yönelik kullanılan gaz fiyatlarında büyük zam yaptı. Haftaya yine zam haberi ile başladık maalesef. Devamı »