Yüksek Kârlara Yabancı ve Fitch Kayıtsız Kalmadı!

16.08.2021 09:01
 •  A 

Pandemi sonrası yurt dışı ve iç talep patlaması şirketlere çok yüksek kârlar açıklatmaya devam ediyor. Gelen karların bankalar dahil neredeyse tüm ana sektör ve şirketlerde çok ciddi ciro ve kâr artışları görülüyor.

TCMB toplantısında faizlere dokunulmayınca, üstüne Güney Kore swap anlaşması da gelince yabancıların BIST ve DIBS(Devlet iç borçlanma seneti)'lere olan ilgisi artmaya başladı. Yabancı uzun zaman sonra BIST'de 168 Milyon Dolar ile alım fazlasına sahip. Yabancı takasında da kısmen artış görülüyor. 

Cari Denge Haziran'da 1 Milyar 127 Milyon Dolar açık ile son 12 ayda -29.7 Milyar Dolar'a düşen bir gelişme gösteriyor. Taşımacılık ve ihracatta yaşanan artış bu tablonun destekçileri.

FİTCH Büyüme Beklentisini Yükseltti!
              Cuma günü Fitch'den gelen değerlendirmede BB- olan not ve Durağan olan görünüm aynı şekilde korundu. Bununla birlikte büyüme beklentisi ise % 6.3 seviyesinden % 7.9'a yükseltildi. Fitch 2021 enflasyonunun da % 16.9 olmasını bekliyor. 2022 için enflasyon beklentisi ise % 14.6

Tüm bu gelişmelerle geçen hafta borsayı 1447 seviyesinden kapattık. Bir süredir 1444 üzerinde 1456 ve 1468 dirençlerine dikkat çekiyordum. Bu iki seviye de görülebilir ama özellikle 1468 güçlü ve önemli bir direnç. Bu seviyelere kadar arada her yerden düzeltme yaşanabilir. 1468 direncinin yukarı geçilmesi için ise yabancı alımlarının artmasına ihtiyacımız var. Yabancısız bu direnci şimdilik kırmamız zor diye yazıyordum. İşte bu açıdan gelen yabancı alımları çok önemli. Yabancı ilgisi aynı şekilde artarak sürecek olursa, 1468 direncini kıracak BIST, hızla 1491, 1511gap ve 1533 seviyelerini de görebilir. Böyle bir yükseliş neredeyse tüm borsa hisselerinde yükselişleri beraberinde getirir. 

Kısacası geçen haftadan BIST için pozitif hava devraldık. Fitch'in değerlemesinde aynı kalması diğer kurumlardan da olumsuz bir beklentinin önünü kesmiş oldu. İşte böyle bir haftaya başlıyoruz. Ama Çin'den gelen verilerde düşüşler yaşanıyor. Bir diğer olumsuzluk da, içeride otomotiv üretiminde temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre %44.6 düşüş yaşanması oldu. Otomobildeki düşüş de % 56.9 olmuş. Bu sektör için önemli bir yavaşlama. Ama bu gerilemenin etkilerini azaltacak bir ÖTV matrah hamlesi yaşandı! ÖTV kademelerinde matrah yükseltildi. Bu durum sıfır araçlarda 70 Bin TL.'ye varan fiyat düşüşleri yaratacak. Fiyatlarda yaşanacak bu düşüş talepte bir artış yaratabilir. Bu da üretimdeki düşüşün etkisini bastıracaktır.

Dünya için diğer bir risk yaratan gelişme ise Afganistan'da yaşanıyor! ABD'nin Afganistan tiyatrosunda yeni bir sahneye geçildi. Afganistan sahnesi bitti. Yıllar önce işgal ettikleri ülkeden demokrasiyi ve insan haklarını yeniden getiremeden ülkeyi Taliban'a teslim ederek çıktılar. Taliban tüm ülkeyi kendisinin bile beklemediği şekilde savaşmadan devraldı. Çok yakında ülkenin ismi ve yönetim biçimi resmi şekilde değişip, Afganistan İslam Emirliği olması bekleniyor. ABD şimdi de bakalım dünya, bölge ve ülkemiz için ne tuzaklar hazırlıyor. Umarım bunlardan ülke olarak çok etkilenmeden güçlenerek çıkmayı başarırız. ABD ile batının insan hakları ve demokrasi getirmek için işgal ettiği Irak, Suriye, Libya, Afganistan'ın akıbeti ortada. Suudileri zaten istedikleri gibi kullanıyorlar. Katar ile Afgan mülteci alma konusunda görüşüyorlarmış. Zaten nüfusunun çoğu yabancı olan Katar bu hatayı yaparsa, bir süre sonra orada da darbe ve işgal örneklerini görürüz. Bu tiyatronun devamında Türkiye ve İran'ın kafalarında olmaması mümkün değil. Onlara bu imkanı yaratmamak için, içeride demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, güçler ayrılığı ilkesini, eğitimi ve cumhuriyet değerlerini yeniden ayağa kaldırmalıyız. Bu yapmamız gerekirken, kontrolsüz göçlere göz yumarsak, ciddi risklerle iç içe oluruz. 

Anlayacağınız jeopolitik gelişmlerin her türlü riskleri önümüzde duruyor. Bu nedenle temkinli olmayı bırakmamak gerekir. Bilançolar bu şekilde sürecek olursa ki, bağımsız denetim süreci olmayacağı için dokuz aylık bilançolar hızlı gelecek. Dokuz ve 12 aylık bilançoların da iyi gelmesini beklediğim için, olası teknik düzeltmeler sonrası yeniden yükselişlerin yaşanmasını bekliyorum. Alımların da bu nedenle sürmeye devam edeceğini düşünüyorum. Tek tereddütüm arada düzeltmeler gün içinde mi yaşanıp bitecek, yoksa kapanışlarda ara düşüşler yaşayacak mıyız? Bunu yaşayıp göreceğiz. Bu esnada teknikleri refarans alarak olumsuz etkilerinden korunmaya çalışmak doğru olacaktır.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. İyi bir haftanız olsun. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 13.08.2021
  08:28

  Pandemi bir çok alanda sorunlar yarattı. Lakin şirketlerimiz bu süreçteki tedarik sorunlarının yararını görüyorlar. Dünyada süren faizsiz bol likidite talebi, büyümeleri ve her alanda hammadde, emtia ve ürün fiyatlarını katlamış durumda. &Ou... Devamı »

 • 12.08.2021
  09:17

  Bugün 10:00'da sanayi üretimi verimiz gelecek. Yükselişin sürmesini bekliyorum. Beklenti %21.1 yıllık artış oranında. Büyümenin yüksek çıkması enflasyonun da artış göstermeye devam etmesine neden olabilecek bir gelişme. Dün ABD temmuz ayı ... Devamı »

 • 11.08.2021
  08:54

  Şirketlerin altı aylık bilançoları oldukça iyi geliyor. Hatta diyebilirim ki, pandeminin tedarik etkisi ile Türkiye ve şirketlerimiz ön plana çıkacaktır, demir-çelik, otomotiv sektörü bundan pozitif etkilenecektir beklentimin de üzerinde bir yansı... Devamı »

 • 10.08.2021
  09:18

  En başından beri pandeminin bize ve şirketlerimize çok yarayacağı görüşümü yazıyordum. Çin'den olası tedarik sorunlarının şirketlerimizi öne çıkartacağı görüşümü pandeminin başında yazmıştım. Ama böyle kar patlamaları da bekl... Devamı »

 • 09.08.2021
  09:24

  Öncelikle ABD Tarım Dışı İstihdam Verisine değinmek istiyorum! ABD'de gelen beklenti altında kalan büyüme, siparişlerde düşüş ve son olarak da özel sektör istihdamının beklentiler altında kalması, ''acaba FED Başkanı haklımı çıkacak, enflasyon d... Devamı »