Lütfen Bir Süre Kredili İşlemlerden Uzak Durun!

06.12.2019 09:15
 •  A 

Dikkat ediyorsanız bir süredir BİST'in en önemli hisseleri bankalar, tuprs, petkm, thyao, asels gibi ana hisseleri yerinde saymasına, endekse göre geride kalmasına rağmen BİST'e baktığımızda yükseliş görüyoruz. Hatta hisse bazlı baktığımız zaman, çok sayıda hisse endeksin rekor gördüğü seviyeleri bile geçmiş durumdalar. 

Hatta misli yükselişler yaşamış çok sayıda hisse görüyorum. Bu ortamda bir çok yatırımcı para kazanmıştır diye düşünüyorum. Hatta yükselişlere kredi kullanarak katılanlarınız olduğunu da düşünüyorum. Bu sizlerin paralarınızın hızla katlanmasına imkan yaratmış olabilir.

Ama size artık çok dikkatli olmanız uyarısını yapmak istiyorum. Çünkü BİST yükselirken, ana hisseler hariç diğerlerinde sert yükselişler yaşanırken, özellikle yabancıların Türk varlıklarında satış yönünde davrandıklarını görüyoruz. Yabancı takası için on gün evvel 63'lerde görülen takas oranı için düşük seviye derken, şuan bu oran 61 düzeylerine inmiş durumda. (NOT: Yabancı takasındaki son düşüşte Denizbank'ın kotasyondan çıkmasının da etkisi varmış. Ben o detayı atlamıştım!)

Eğer ABD ile Halkbank ya da S-400 konusunda bir sıkıntı doğacak olursa, bir anda BİST'de satışlara muhatap olabiliriz. Böyle bir ortamda şimdi çok güzel ve devamlı yükselen, spekülasyona, hatta manipülasyona açık derinliği düşük olan hisselerde, aynı hızla geri dönüşler görülebilir. Böyle bir riskte kredili yakalanmak, elde ettiğiniz son dönem kazançlarını sileceği gibi, üstüne zarar da yapmanıza neden olur. Bu yüzden, ABD ile Halkbank ve S-400 konusunun senato oylaması netleşene ve akibet belli olana kadar, özellikle kredili işlemlerden uzak durulmasının, hatta kısmen de nakit bulundurmanın tedbirli bir davranış olacağını düşünüyorum. 

Tabii ki, bir anda ve şimdiden borsa düşüşe geçecek falan demiyorum. Hatta hisse bazlı benzer yükseliş hareketleri yine görülecektir. Ama özellikle yabancı takasının endeks yükselirken, küçük hisselerde rekorlar kırılırken devamlı düşüyor olması normal bir gelişme değil. Dikkatli olmakla yarar görüyorum. 

Bugün Moody's not açıklaması olacak. Ayrıca ABD Temsilciler Meclisinde hükümetin isteği ile Ermeni Karar Tasarısı bir kez daha red edildi. Halkbank Davasının hakimi ise, bankanın avukatlarının özel yargılama talebini ret etmiş. Yani olumlu olumsuz gelişmeler olan bir güne başlıyoruz.

Moody's sürpriz yapar mı bilemem. Moody'sten olumlu bir sürpriz haftaya piyasalara pozitif yansıma yapar ama yine de önümüzde S-400 ve halkbank sorunlarının durduğunu unutmamak lazım. Bu sorunları aşarsak, işte o zaman yabancılar da verdiklerini daha yüksek seviyelerden almak zorunda kalırlar. Ama şu an için tedbirli olmamızı gerektirecek bir yabancı takası azalması yaşıyoruz. 

Yabancı takası konusunda spekülatif bir tez de şu! Üç yıldır çeşitli sebeplerden ülkeden kaçmış ve yabancı takası içinde yer alan bıyıklı yabancıların, varlık affından yararlanarak dışarı çıkardıkları fon ve paralarını yeniden orada satıp yurda soktukları söyleniyor. Bu nedenle de yabancı oranı düşerken borsa yükselmeye devam ediyor diyorlar. Spekülatif bir değerlendirme bunu teyitleme imkanımız yok. Siz yine de yükselişlerde kredilerden çıkıp, kenarda nakit de bırakacak şekilde tedbirli olursanız zararı olmaz görüşündeyim.

Hepinize iyi bir seans ve güzel bir hafta sonu diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 05.12.2019
  09:50

  BIST yine 108.224 direncini kırmayı deniyor. Aslına bakarsanız banka dışı hisselerde bu seviyeyi çoktan kırıp rekor zirveler yaptı diyebilirim. Bankalar nedeniyle bunu endeks olarak hissedemiyoruz. Aynı şekilde hala ABD ile yaptırım baskıları yüzünden bankalar belki yükselişe y... Devamı »

 • 04.12.2019
  09:26

  Tabii dün NATO görüşmelerinde Macron ile ikili basın toplantısında Fransa Devlet Başkanı Macron Türkiye için sert sözler sarfederken, bir nevi her ithama karşı Türkiye özel temsilcisi gibi Türkiye'yi savunan ABD başkanı Trump varken, ben neden BIST&... Devamı »

 • 03.12.2019
  09:11

  Bizim için çok önemli bir NATO toplantısı başlıyor! Hem S-400'lerin, hem Suriye'deki durumun, Hem PKK'nın Suriye'deki türevi YPG vs adı ne şekilde anılıyorsa diğer kollarının da terörist olarak tanımlanması konuları, hem cumhurbaşkanımızın Fransa başkanı ... Devamı »

 • 02.12.2019
  08:46

  BIST tekniklerine bakınca, cuma günü yükseliş sonrası gelen kar satışları ile perşembeye göre kısmi bir düşüş yaşayarak kapatmıştı. Ama bugün teknik görüntüye bakınca, parabolic ve stochastic gibi göstergeler yine haftaya alıcılı başlayacağımız ... Devamı »

 • 29.11.2019
  09:46

  Eğer yurt dışı borsalarda kar satışları olmasa bu sorunun cevabı direk evet olurdu. Teknik olarak bakınca yaşanan düzeltme tamamlanmış ve stochasticler yukarı dönmüş güne de yükselişle başlanacak diye düşünürdüm. Yine aynı görüşteyim. Ama yurt d... Devamı »