BIST Yükselirken Yabancı Takası Düşüyor!

20.11.2019 09:16
 •  A 

Sanırım BIST'in yükselmesinden herkes mutlu olmaya başlamıştır. Uzun süredir yatırımcıları mağdur eden hisseler de telafi yükselişlerine başladılar. BIST dün 107.528 kapattı. Diğer taraftan Dolar kuru da düşüyor. DTH'lardaki(Döviz tevdiat hesapları) artış 194 Milyar Dolar seviyesinde duruldu. Bu da güzel bir gelişme. ABD ile sorun olan S-400 ve F-35 gündemli görüşmelerin ilk toplantısı 3-4 Aralık gibi NATO toplantılarında gerçekleştirilecekmiş. Cumhurbaşkanımızın S-400'ler konusunda bir yol bulunur açıklaması da olumlu arayışların sürdüğüne işaret ediyor. Bunlar da olumlu. TCMB'nın aralık ayında bir faiz indirimi daha yapması bekleniyor. Böylece faizlerin borsaya alternatif yatırım alanı olması durumundan çıkması da BİST için olumlu bir gelişme. Düne kadar ABD başta gelişmiş borsalarda yükseliş ve rekorlar sürüyordu. Bu da BİST'in yükselişini destekleyen olumlu bir gelişme.

İşte tüm bu pozitif gelişmeler içinde yükselişini sürdüren BİST'e rağmen düşen bir yer var! Bu da BİST'deki yabancı takası. İlginçtir ki, son dönem BİST'in yükselişine rağmen yabancı takası 2018 Aralık ayından buyana en düşük seviyesi olan % 63 düzeylerine inmiş durumda. Bu gelişme biraz çelişki yaratıyor. Yani BİST'in yükselişinin yabancılar tarafından satış yapmak için kullanıldığını gösteriyor. 

Benim BIST için pozitif görüşte olduğumu, çok ciddi iskontolu bir borsa olduğumuzu düşündüğümü, teknik olarak 105.930 seviyesi kırıldığı takdirde 110.000 - 112.000 - 115.000 diye hızlı yükselişler yaşanabileceği görüşümü birçok kez yazılarımda paylaştığımı biliyorsunuz. Ama bu görüşümün bir şartı olduğunu da biliyorsunuz! O da, ABD ile yaşanan S-400, F-35 krizinin uzlaşma ile çözümü idi. Henüz bu konu netleşmediği için tedirgin olduğumu bilmenizi isterim. Bu nedenle de yeni öngörü sayım düşük kalıyor. Yoksa önem verdiğim bu direnç kırıldığı anda seri ve çok sayıda yeni öngörü yapardım. 

Anlaşılan o ki, yabancılarda da benim takıldığım riskler tereddüt yaratıyor, dirençler kırılırken alımdan ziyade kar satışlarına yöneliyorlar. Peki bu onların haklı çıkacağını mı gösterir? Hayır. Eğer süreç esnasında ABD-Türkiye saydığım bu kriz ve bir de Halkbank konusunu en az sorunla çözebilirlerse, o zaman yükselişte satış yapan yabancılar, çok daha yüksek endeks seviyelerinde geri alımlara başlamak zorunda kalabilirler. O nedenle yabancı takasının düşmesi bu ortamda çok önemli bir kriter olmayabilir. Ama yine de temkinli olunmasını gerektiren bir gelişme diye uyarımı yapmış olayım. 

BİST Ne Yapar? 
              BİST'in 105.930 üstünde hızlı bir şekilde yaklaşık 10 Bin puanlık yükseliş yapması beklentimin ABD şartı netleşmediği için, olası yükseliş ara dirençlerde kar satışları ile karşılaşabilir. Zaten bir süredir Destek-Direnç Tablomuzda 108.224 seviyesinde bir ara direnç paylaştığımı görüyorsunuz. İşte bu ara direnç ve ABD borsalarında dün kar satışlarının gelmiş olması nedeniyle de, BİST'in de kar satışları ile karşılaşması muhtemel olabilir. 

108.224 geçilene dek kar realizasyonu yapmanın, ama bu direnç geçilirse yeniden yeni alımların yapılmasının teknik olarak doğru olacağını düşünüyorum. Olası bir düzeltmenin ilk destekleri 105.930 - 105.379(gap) - 105.176 - 104.664 ve 103.552 seviyeleri olacaktır. Böyle bir geri çekilme yaşanırsa bunu kısmi bir düzeltme hareketi olarak normal karşılamak ve yeni alım için fırsat olarak görmek doğru olur. Ama kar satışları gelmez ve BİST 108.224 direncini de geçecek olursa, bu takdirde banka hisselerinin de yükselişe genele yayılarak katıldığını ve BİST'in 110 Bin seviyesine hızlı çıktığını görebiliriz. 

Ben kar satışlarının beklenmesini ve bu esnada hisse bazlı hareketlere odaklanmayı dooğru buluyorum. Umarım, olası kar satışları sadece kısmi düzeltmeler olarak yaşansın. ABD ile sorunlarımızı uzlaşma içinde çözelim. Bunu başarırsak, öyle söylendiği gibi özel başka bir hikayeye gerek kalmadan BİST'in yükselişine devam ettiğini görürüz. Ama ABD ile yeniden yaptırım gündemine girecek olursak, tabii o zaman düşen yabancı takasının neden olduğunu olumsuz bir şekilde BİST'deki geri çekilmelerin hızlanması ile görürüz. 

Ben olumlu düşünmeye ve uzlaşmanın bir şekilde olacağına inanıyorum. Trump'ın yeni Çin tarife arttırma tehditi ile düşen gelişmiş borsa kar satışlarının BİST'de de görüleceği kısmi bir düzeltme ile güne başlanmasını bekliyorum. BİST ve hisselerin teknikleri ile ilgili detaylı seviye paylaşımlarımı düzenli yaptığım Destek-Direnç Tablosu verilerimde bulabilirsiniz. 

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.11.2019
  09:59

  ABD ile riskler konusunda çözüm çıkmadan geçilmez diye düşündüğüm 105.930 direnci dün hızlı bir şekilde geçildi. Esas olan tekniklerdir. Eğer teknik olarak konuşuyorsak, şartlarını da teknik olarak görmek lazım. Bu nedenle eğer 105.... Devamı »

 • 18.11.2019
  09:42

  Daha önce görüp geçemediğimiz direnci yeniden kırmayı deniyoruz. Aslına bakılırsa, kendi özelimizde bu direnci kırmak için ABD ile F-35, S-400 ve Halkbank konularında çözüm görmedikten sonra bu direnci kırmak için erken diye düş&uum... Devamı »

 • 15.11.2019
  09:12

  Zirve sonuçlarını duymadan özellikle 105.930 seviyesinde bulunan direnci yukarı kıramayacağımızı, bu direncin kırılması için riskli gündemlerde çözüm haberlerini duymamızın gerektiğini yazmıştım. Maalesef dediğim gibi de çıktı ve direnç seviyesi... Devamı »

 • 14.11.2019
  09:26

  Merakla beklediğimiz zirve dün akşam gerçekleşti. İlan edilen süreleri aşan görüşmeler oldu. Özellikle Trump'ın cumhurbaşkanımıza ve Türkiye'ye övgüleriyle geçen bir basın toplantısı gördük. İki lider ve ülke iyi ilişkiler ... Devamı »

 • 13.11.2019
  09:16

  Cumhurbaşkanımız ABD'ye indi. Bu akşam Türkiye saati ile 20.30 sonrası zirvenin başlaması ve 23.10 sonrasında da iki liderin ortak basın toplantısı yapması bekleniyor. Açıkçası içerdiği gündemler nedeniyle oldukça kapsamlı ve zor bir randevu olacak. Zorl... Devamı »