İşte Asıl Yaptırım Riski Sahneye Sürüldü!

16.10.2019 08:59
 •  A 

Trump tarafından açıklanan ve içinde 100 Milyar Dolar'lık ticaret görüşmelerini de askıya alan ilk yaptırımların piyasalar için hiç bir önemi yoktu. Çünkü zaten böyle bir ticaretimiz yok. Mevcut ticaret hacmimiz şu an için sadece 20 Milyar Dolar civarında ve bunun da çoğu ABD'den ithalat olan ticari hacmin ileride 100 Milyar Dolar'a çıkartılması niyeti askıya alınmış oldu. Daha doğrusu iki hafta evvel birden bire Trump tarafından ortaya atılan Suriye'ye karışma sana 100 Milyar'lık bir havuç uzatayım kandırmacasını yaptırım kapsamına aldılar. Piyasalar bu yaptırımı ciddiye almadığı için de dün pozitif bir borsa ve kur tepkisi yaşamıştık.

Halkbank'a Dava Açıldı!
              Ama şimdi işi bir anda ciddileştiren yeni bir yaptırım boyutunu ateşlediler! New York Bölgesi Başsavcılığı''ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek''iddiası ile Halkbank için dava açtı. Başsavcılık açıklamasında bankaya yönelik, ''ABD'nin İran yaptırımını delme, banka dolandırma, banka dolandırmaya teşebbüs, para aklama, ve para aklamaya teşebbüs'' gibi 6 ayrı suçlama isnat ediliyor. Tam da Suriye harekatına denk gelen bu suçlamalarda art niyete şüphe yok!

Maalesef bu gelişme ABD'nin olası niyetiyle ve pazarlıklarla bağlantılı olarak, çok sıkıntılı olabilecek bir risktir. Sonucu Suriye üzerindeki gelişmeler belirleyecektir. Halkbank'a ciddi bir yaptırım kararı çıkması halinde iki ülke arasındaki ilişkiler kalıcı bir yara alır. Çok tehlikeli bir süreç başlamış oldu!

Bankalara Geçici Açığa Satış Yasağı Getirildi!
Muhtemelen Halkbank'a dava açılması nedeniyle yaşanabilecek satış baskısına tedbir olarak, BİST30 içinde yer alan banka hisselerine geçici süre ile açığa satış yasağı getirildi. Maalesef güne bu gelişme nedeniyle gap'li ve satıcılı başlangıç yapılmasını bekliyorum. Suriye'de ABD ve batının peyk bir devlet kurma oyununu bozduğumuz için, bize karşı yoğun bir baskıyı başlatacaklar gibi görünüyor. Biz de bu baskıyı kırmak ve boşa çıkartmak için Esad ile görüşüp, iki bölge devleti olarak bu planları bozmaya çalışmamız bana göre yapılması gereken bir davranış olacak gibi duruyor. Yoksa, görüyorsunuz ki, Rusya bile aksi durumda yanımızda yer almayacak. Umarım ülkemiz ve piyasalarımız için en doğru kararları çok hızlı alırız. Ama zaten Esad ile görüşmeyiz dersek, bu takdirde Esad kendisi sınır bölgemizde otonom bir yapı için PKK ve türevi PYD ile anlaşacak. Eğer bunu istemiyorsak, gelişmelere uygun karar değişikliklerine gitmeliyiz.

BİST'de düşüş ile güne başlarken, aynı zamanda Dolar kurunda da uzun süredir 5.93 direnç olur dediğim seviyeleri de bugün kırabiliriz. 5.93 üzerinde teknik olarak sırası ile 5.98 - 6.02 - 6.08 - 6.12 gibi üst riskler var. Daha üstünde ise zaten işler kontrolden çıkmış olur.

Bilançolarla ilgili olmayan tamamen panik fiyatlamaları yaşıyoruz ve bu gelişme sonrasında da yaşayabiliriz. Olası pazarlıklara ve gelişmelere göre sorunu hızla aşabileceğimiz gibi, çok daha derinleşen bir kriz sürecine de girebiliriz. Halkbank davası işin rengini de, boyutunu da değiştirebilecek olumsuz bir gelişme maalesef. Ani bir uzlaşma ihtimali de var, çok derinleşecek bir kriz riski de. Bu nedenle satıp çıkın da denemez. Borsayı bir süre mecburi unutmak zorunda kalacağımız anlaşılıyor.

Hepinize kalıcı huzurlu günler diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 15.10.2019
  09:37

  ABD Başkanı Trump'ın yaptırımları imzalayacağı haberi BİST'de bankalar başta sert satışlara neden oldu. 95.000 - 94.349 destekleri kırılınca satışlar 93.382 seviyesine kadar hızlandı. Kapanışı ise 93.981 seviyesinden kısmi toparlanma ile gerçekleşti. Bugün ise, Trump'ın ... Devamı »

 • 14.10.2019
  18:28

  Maalesef tek başımıza bir mücadele içindeyiz. Ne ABD, ne Rusya ve ne de AB tam yanımızda değil. Arap'ları ise zaten bahse dahi almıyorum. Azerbaycan, Pakistan, Libya, Macaristan, birkaç destek veren ülke olarak iki elin parmaklarını bile tamamlamayan sayıda maalesef. ... Devamı »

 • 14.10.2019
  09:40

  Dünya piyasaları ve ons altın açısından bakınca ABD-Çin arasındaki anlaşma önemli. ABD Çin'e ek vergileri askıya aldı. Uzlaşmış olmaları nedeniyle ons altında düşüş borsalarda yükselişler var. Ons konusundaki görüşümü biliyorsunuz... Devamı »

 • 11.10.2019
  09:18

  Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sürüyor. Trump'tan gelen sert açıklamalar nedeniyle BİST sert realizeler yaşadı. Trump yine ayarsız twitleri ile ortamı geri. Önünde üç seçenek olduğunu, yeniden bölgeye askeri güç gönd... Devamı »

 • 09.10.2019
  09:20

  Suriye'ye girme konusunda son hazılıklar bitti, girdik giriyoruz stresi ile haftaya düşerek başlıyoruz. Trump bir twit atıp, bu saçma savaştan askerlerimizi çekiyoruz diyor ve bir anda eksi başlayan borsa neredeyse 2 Bin puana yakın artıya geçiyor. Sonra yine Trump'... Devamı »